Boże Ciało

fot. Monika Krasińska

Uroczyste procesje przeszły dzisiaj ulicami wielu miejscowości w regionie. Kościół katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt czyli Boże Ciało.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została wprowadzona do kalendarza świąt katolickich 700 lat temu. Geneza uroczystości Bożego Ciała ma swoje źródło w cudach eucharystycznych, czyli przemianie hostii i wina w ciało i krew i w prywatnych objawieniach, które uznał Kościół. Święto powstało w XIII wieku. Był to czas, kiedy obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie była szczególnie mocno kwestionowana przez różne sekty. W procesji niesiony jest Najświętszy Sakrament. Podążający za nim katolicy dają w ten sposób świadectwo swojej wiary.


Centralna procesja Bożego Ciała w Katowicach wyruszyła z kościoła Mariackiego i przeszła ulicami: Mariacką, Francuską, Jagiellońską do Placu Miarki, następnie Wita Stwosza i Powstańców do katedry. W samo południe na zakończenie uroczystości w katedrze została odprawiona msza św. Jak podkreślił podczas homilii arcybiskup Wiktor Skworc, kościół wychodzi dziś do ludzi z tym co ma najcenniejszego.


W Częstochowie Centralna procesja Bożego Ciała przeszła z Archikatedry na Jasną Górę. Przewodniczył jej metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo, który odprawił mszę świętą, a potem poprowadził procesję I, II i III Aleją Najświętszej Maryi Panny. Spod Katedry na Jasną Górę procesja zatrzymała się przy trzech ołtarzach w Alejach. Ostatnim ołtarzem była Jasna Góra. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał o ubiegłorocznej pielgrzymce Papieża Franciszka i jubileuszu 300-lecia koronacji jasnogórskiego Obrazu. Uroczystości na Jasnej Górze oprawiły śpiewem: Jasnogórski Chór Mieszany oraz Chór Archikatedry Częstochowskiej "Basilica Cantans". Zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka.

W Kłobucku Główna Procesja Bożego Ciała przemieściła się do 4 ołtarzy przez Rynek Jana Pawła II, ulicą 3 Maja do ronda w kierunku ul. Szkolnej i powróciła do Kościoła św. Marcina.

W Lublińcu Procesja Bożego Ciała ruszyła z kościoła św. Mikołaja, by następnie przemaszerować do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, dalej na lubliniecki rynek i do kościoła św. Stanisława Kostki. Lublinieckie parafie zorganizowały jedną wspólną procesję.

Najbardziej barwna procesja organizowana jest od lat w Świętochłowicach Lipinach. Tam mieszkańcy są ubrani w tradycyjne śląskie stroje.

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Ciągowicach przeszli w symbolicznej, ale uroczystej procesji do czterech ołtarzy. Więźniowie wszytko przygotowali samodzielnie.


Jak przyznaje Hanna Ogonek-Obierzyńska kierująca Zakładem Karnym w Ciągowicach, zaangażowanie osadzonych było bardzo duże i to zarówno w przygotowania, jak i w samą uroczystość.


Pierwsza procesja na terenie Zakładu Karnego odbyła się w ubiegłym roku w Wojkowicach, w podległych Ciągowicach jest pierwszą.

Autorzy: Gabriela Kaczyńska, Monika Krasińska, Zdzisław Makles /rs/