Wakacyjne Ślady

W tym tygodniu zaprezentowaliśmy dwa równoczesne wydania, dla słuchaczy z Czestochowy i okolic na częstotliwości 98,4 FM oraz dla słuchaczy całego regionu na pozostałych częstotliwościach.

Obie audycje są dostępne do odsłuchania poniżej.

Ślady - wydanie katowickie


Wakacje, a więc: podróże, wędrówki, wczasy, kolonie, harcerskie obozy, kolorowe pola namiotowe, wyliczanie sposobów organizowania wolnego czasu i spędzania urlopu  wydaje się nie mieć końca. Pomysłów na wakacje jest wiele, ale łączy je pragnienie wypoczynku, tęsknota za naturą, zachwyt nad pięknem przyrody, no i spotkania z ludźmi, które często wydarzają się tylko ten jeden jedyny raz podczas wakacji. 

Jednak Ślady prowadzą dziś do takich form wypoczywania, które w centrum stawiają Boga. Wybór rekolekcji, wakacyjnych kursów tygodniowych albo piętnastodniowych, gdzie praca duchowa łączy się z wypoczynkiem nie jest już od dawna dla nikogo zaskoczeniem. Wielu ludzi tak właśnie spędza swoje  urlopy. 

Odwiedziliśmy z mikrofonem tych, którzy z rodzinami przyjechali na rekolekcje oazowe do Wisły.

A Temat wieczoru   również poświęcamy kanikule, gościem ks. Jacka Plecha jest Szymon Babuchowski poeta, dziennikarz, redaktor Gościa Niedzielnego.

Ślady - wydanie częstochowskie


W okresie wakacyjnym, przy okazji różnych wydarzeń religijnych Kościoła Częstochowskiego chodzimy jego Śladami na częstotliwości 98.4 MHZ. Program emitowany jest równolegle ze Śladami Kościoła Katowickiego na pozostałych częstotliwościach Radia Katowice i stanowi lokalne poszerzenie programów religijnych na antenie Polskiego Radia. Zaprasza dziś Zdzisław Makles

W Częstochowie świętowano Matki Bożej Szkaplerznej. W uroczystościach na Jasnej Górze wzięli udział pielgrzymi, którzy pieszo dotarli do sanktuarium. Najliczniejszą grupę stanowili pątnicy z Piotrkowa Trybunalskiego i Poznania, przychodzący często całym rodzinami, także z małymi dziećmi. Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.

W częstochowskich Śladach do 20-stej spotkamy się też z księdzem Ryszardem Umańskim, który część swej posługi oddaje łączeniu Macierzy z Kresami oraz z księdzem Markiem Batorem, który letnią Caritas wysyła na kolonie. Spotkamy się też z Marcinem Pośpieszalskim, muzykiem, kompozytorem, aranżerem ...


Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl