Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Rocznicowe obchody. Będzińskie getto. Plac wodny. Obwodnica.
01.08.2017
16:45:00

Hołd Powstańcom Warszawskim oddaje dziś Lubliniec. Na Bulwarze Grotowskiego swój sprzęt prezentowały Jednostka Wojskowa Komandosów, Policja, Służba Więzienna. Zorganizowano pokazy grup rekonstrukcyjnych i konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Na Rynku w Lublińcu wykonano wspólne zdjęcie w kształcie znaku Polski Walczącej a w Muzeum Edyty Stein zaprezentowano wystawę i seanse filmowe o charakterze patriotycznym. Lublinieckie wspomnienie Powstania Warszawskiego współorganizowały Urząd Miasta, Fundacja "Wspieram cicho i skutecznie" oraz Hufiec ZHP Lubliniec.


 

Mijają 74 lata od likwidacji będzińskiego getta. Uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia rozpoczną się wieczorem przy pomniku na terenie Warpia – właśnie tam hitlerowcy w 1942 roku utworzyli getto. Pierwszego sierpnia 1943 r. rozpoczęła się likwidacja getta, poprzedzona licznymi ulicznymi egzekucjami oraz spaleniem synagogi, z modlącymi się wewnątrz wiernymi. Będzinianka Stanisława Sapińska doskonale pamięta tamte chwile. W nagraniu wykorzystane zostały fragmenty kompozycji Michała Jacaszka oraz część opowieści nieobecnych Bramy Cukermana. Wspomnień Stanisławy Sapińskiej wysłuchała Ewelina Kosałka-Passia.


 

Ponad 30 stopni Celsjusza za oknem i jak tu się schłodzić? Można na przykład wybrać się do Doliny Trzech Stawów w Katowicach, tam oficjalnie otwarto dziś plac wodny. Powstał on z inicjatywy mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Dziś raduje tych najmłodszych, ale nie tylko... i nie tylko z Katowic. Jak się schłodzić w Dolinie Trzech Stawów, nieco w cieniu podglądałał Łukasz Szwej.


 

Przedstawiciele gmin Węgierska Górka i Milówka, starosta żywiecki a także zainteresowani mieszkańcy dyskutowali o brakującym dziewięciokilometrowym odcinku drogi S1 czyli tzw. obejściu Węgierskiej Górki. Pierwsze dokumenty dotyczące powstawania obwodnicy podpisane zostały już w 1995 roku. Ta inwestycja od lat wzbudza sporo emocji, nie inaczej było i tym razem. Dodatkowo mieszkańców zaniepokoiła decyzja wojewody śląskiego o zawieszeniu procedury wydania zgody na realizację tego odcinka. Po spotkaniu z mieszkańcami Węgierskiej Górki i Milówki, którym daje sie we znaki wzmożony ruch na ich głównej drodze, rozmawiała Katarzyna Graboń.




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA