Dewastacja Stawików. Szlakiem Piastów. Defibrylatory na Jurze. Zapomniany przystanek.

Modernizacja terenu wokół sosnowieckiego akwenu Stawiki jeszcze się nie skończyła, a już wandale dali o sobie znać. Sprawa jest po trochu: kryminalna, kuriozalna i zagadkowa. Jakby tego było mało, w jej tle przewija się jeszcze pewien dawny spór graniczny. Przy sosnowieckich Stawikach był nasz reporter Dawid Damszel.


 

„Szlakiem Piastów – powrót do źródeł”, to kolejny wakacyjny projekt Domu Kultury w Bogucicach, adresowany do uczniów szkół podstawowych. Przez trzy najbliższe tygodnie dzieci będą poznawać baśnie i legendy związane z założycielami Państwa Polskiego. Pojadą również do Biskupina, by na własne oczy zobaczyć XIV-wieczną osadę i poczuć klimat tamtego czasu. Oprócz nauki będzie również czas na zabawę i nawiązywanie przyjaźni. Pierwszego dnia półkolonii dzieci spotkały się z policjantami, którzy uczyli zasad bezpieczeństwa. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Spektakl podsumowujący projekt odbędzie 26 sierpnia o godzinie 16:00 w Domu Kultury w Bogucicach. Będzie on połączony z rodzinnym piknikiem i pokazem rycerskim. Połkolonie odwiedziła nasza reporterka Agnieszka Loch.


 

Jura z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turytów. Coraz więcej też niestety jest wypadków, od drobnych otarć do poważnych urazów, a nawet śmierci. Do zdarzeń tych dochodzi zwykle w trudno dostępnym terenie. Tamtejsi ratownicy GOPR chcą zwiększyć bezpieczeństwo i w teren wysłać defibrylatory czyli urządzenia ratujące życie. Pomysłem goprowców zainteresowała się Gabriela Kaczyńska.


 

Bytom Północny, przystanek kolejowy, o którym zapomnieli nawet najbliżsi mieszkańcy bytomskiej dzielnicy Vitor. To dlatego, że trafić tam nie łatwo. Trzeba pokonać kilkaset metrów drogą lokalną i między zaroślami znaleźć odpowiednie przejście. Ale ta sytuacja ma się wkrótce zmienić, przystanek bowiem ma zostać przeniesiony. Jednak po przeniesieniu przystanku sytuacja ma się zmienić. Dzięki temu ruch na trasie Tarnowskie Góry – Katowice zmaleje, a podróżujący autobusem nr 820 pojadą, może po raz pierwszy bez dokuczliwego ścisku. Naszej reporterce, Marcie Dobrowolskiej, udało się dotrzeć na przystanek, choć nie spotkała tam żywej duszy. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl