Muzyka organowa i Święto Wniebowzięcia

„Kultura i Kościół”, czyli kolejny z cyklu Tematów Wieczoru proponowanych w magazynie Ślady przez ks. dr. Marka Spyrę, jest poświęcony muzyce organowej, której można słuchać do woli podczas wakacji. Na Śląsku od lat odbywają się cykle koncertów w kościołach, które posiadają bardzo dobrze zachowane zabytkowe organy. W czasie kanikuły w Polsce organizowane są międzynarodowe festiwale muzyki organowej, m.in. W Gdańsku, Kamieniu Pomorskim, Fromborku czy Leżajsku. Wśród znakomitych wykonawców jest prof. Julian Gembalski, który występował z koncertami w niemal całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Dokonał wielu nagrań dla radiofonii polskiej, duńskiej i niemieckiej, dla Telewizji Polskiej, a także płytowych, m.in. seria "Sound of Silesian Organs" (ukazująca się od 1991 r.). We współpracy z Radiem Katowice przez wiele lat realizował cykl audycji pt. "Antologia organów na Górnym Śląsku", w którym zaprezentował brzmienie blisko 60 szczególnie wartościowych instrumentów regionu. Jest też Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów oraz przewodniczącym Sekcji Budowy Organów Komisji ds. Muzyki Sakralnej w Katowicach. Ukoronowaniem jego pasji organologicznej stał się zrealizowany w 1999 r. projekt organów dla Kościoła pw. Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu – pierwszego w Polsce instrumentu utrzymanego w koncepcji brzmieniowej francuskiego baroku.

O fenomenie muzyki organowej otwierającej na sacrum, o śląskich zabytkowych instrumentach o muzeum organów pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej opowie jego twórca prof. Julian Gembalski, wirtuoz organów i wybitny znawca tej muzyki. W programie proponujemy również fragmenty muzyki organowej w znakomitym wykonaniu Gembalskiego.


 


W okresie wakacyjnym, przy okazji ważnych wydarzeń religijnych Kościoła Częstochowskiego chodzimy jego Śladami na częstotliwości 98.4 MHz. Program emitowany jest równolegle ze Śladami Kościoła Katowickiego na pozostałych częstotliwościach Radia Katowice i stanowi lokalne poszerzenie programów religijnych na antenie Polskiego Radia.

Przed nami Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pielgrzymi z licznych miejsc w kraju wchodzą do Częstochowy od kilku dni. Do Częstochowy na Jasną Górę weszła dziś 306. Piesza Pielgrzymka Warszawska. Ojciec Sebastian Matecki rzecznik prasowy Jasnej Góry podkreśla piękną historię Pielgrzymki Warszawskiej nazywanej Matką pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Wniebowzięcie Matki Bożej stanowi dogmat wiary, formalnie ogłoszony stosunkowo niedawno, przez papieża Piusa XII, 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej. W częstochowskich Śladach wrócimy jeszcze do jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Bożej w Sanktuarium w Leśniowie. 

Spotkamy się też z księdzem Mariuszem Frukaczem z tygodnika katolickiego "Niedziela" i z pewną bardzo rozśpiewaną siostrą zakonną.Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl