Pikieta huty szkła. Stalinogród. Uchwała antysmogowa. Kolej transsyberjska.

Przed Urzędem Miasta w Zawierciu trwa protest przeciwko działaniom tamtejszej Huty Szkła. Chodzi o trudną sytuację pracowników, którzy na czas nie otrzymują swoich pensji. Dziś w proteście jednak nie brali udziału. Problemy z wypłatami w zawierciańskiej Hucie Szkła zaczęły się kilka lat tamu, bo produkcja trwa, a zbyt także jest.


Sprawą zajęła się prokuratura, najpierw Rejonowa w Zawierciu, potem Okręgowa w Częstochowie. Mamy oświadczenie prokuratora Tomasza Ozimka.


 

Na szczęście dziś wspominamy tylko historię. „Stalinogród w pamięci społecznej mieszkańców Katowic” – taką debatę zorganizował dziś katowicki oddział IPN. Jest to część międzynarodowego projektu „Byłem mieszkańcem miasta Stalina”. Byli na niej historycy, dziennikarze i mieszkańcy. Tak przedstawiała to Polska Kronika Filmowa i zapamiętali mieszkańcy, z którymi rozmawiał Łukasz Kałuża.


 Zbigniew Andrzej Kędzior był 1. obywatelem Stalinogrodu. Przez 3 lat był Józefem na cześć radzieckiego przywódcy. Rozmawia z nim Łukasz Kałuża.


 

1 września wchodzi w życie uchwała antysmogowa. To jedna z ważniejszych decyzji w naszym województwie, przekonywał w Katowicach profesor Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Według badań, powietrze jest jednym z siedmiu głównych przyczyn śmiertelnych chorób na Śląsku. Umiera tu o 10 procent więcej osób niż w innych częściach kraju. Szczegóły sprawdzała nasza reporterkai Agnieszka Loch.


 

Czy gdzieś w naszym województwie można się przejechać koleją transsyberyjską? Można i to nie żart. Podróż koleją transsyberyjską jest elementem wystawy w żorskim Muzeum Miejskim zatytułowanej: „Polskie poznawanie świata”, która odpowiada na pytania: w jaki sposób Polacy poznawali świat? Jakich odkryć dokonali? Jakie były szlaki ich wędrówek? Wystawa została uhonorowana statuetką Sybilla 2016 w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Na przejażdżkę koleją wybrała się nasza reporterka Agnieszka Strzemińska.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl