Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Oddział wybudzeń. Sztolnia Luiza. Woda w Czeladzi. Afera śmieciowa.
29.09.2017
16:45:00

Częstochowskie Centrum Opieki i Rehabilitacji "Zdrowie" podpisało z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt na oddział leczenia dorosłych w śpiączce. To pierwsza na śląsku i druga w Polsce placówka z umową NFZ na ten cel. Dzięki tym środkom, specjalną opiekę i rehabilitację znajdą w tym miejscu pacjenci w śpiączce, stanie minimalnej świadomości oraz zespole zamknięcia. Jako ciekawostkę możemy podać, że jeden z do tej pory wybudzonych pacjentów poślubił pielęgniarkę, która opiekowała się nim w czasie śpiączki. Umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia obowiązuje do 2019 roku. Póki co środki z NFZ wystarczą na opiekę dla pięciu pacjentów, jednak częstochowskie Centrum Opieki i Rehabilitacji "Zdrowie" wraz z nowym rokiem będzie się ubiegać o zwiększenie kontraktu. Na nowym oddziale wybudzeń był nasz reporter Krzysztof Słabikowski.


 

Śląskie miasta ze swoją poprzemysłową historią dla wielu turystów z innych regionów Polski nie wydają się atrakcyjnymi miejscami do zwiedzania. Kojarzą się z dymem, węglem i szybami kopalń. Taki obraz Śląska to jednak przeszłość. Głęboko pod centrami miast niegdysiejsze kopalnie przekształcają się w jedne z bardziej interesujących miejsc w Europie. Nasz reporter Kamil Jasek odbył podziemną podróż w czasie nowo otwartą trasą Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.


 

Od kilku dni mieszkańcy Czeladzi nerwowo sprawdzają stronę internetową Sanepidu. Wszystko dlatego, że na skutek wykrycia bakterii e.coli, woda w ich kranach nie nadaje się do spożycia. Jak doszło do skażenia? Czy sytuacja będzie się powtarzać? Jak zareagowały władze spółki dystrybuującej wodę? Odpowiedzi na te pytania szukał nasz reporter Dawid Damszel.


 

Część dalsza afery śmieciowej w Bytomiu. Odpady z całej Polski nadal zalewają miasto. Sposobów na walkę z nimi jest wiele. Ale nie ma jednego wspólnego. I tak społecznicy prowadzą swoje śledztwo, radni miasta zamierzają wydać Czarną Księgę Odpadów, w której wyjaśnią jak doszło do tego, że miasto stało się "ekologiczną bombą", a dzisiaj okazało się, że swoje prywatne śledztwo zlecił także prezydent Bytomia. Takiej perspektywy chyba nikt nie bierze na poważnie, ale innych również brak. Wyjściem z sytuacji mogłaby być zmiana przepisów, określających kary dla przedsiębiorców łamiących prawo. Te są na razie zbyt niskie. Dlatego bardziej opłaca im się zapłacić karę za nielegalnego składowanie odpadów niż za ich bezpieczną utylizację.




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA