Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Czyste skały. Nie dla cyrku. Żółtaczka. Świętosław.
17.10.2017
16:50:00

Skałki na tzw "Skarpie" w częstochowskiej dzielnicy Mirów od dziś lśnią czystością. Metodą piaskowania usunięto z nich napisy, graffiti i nieciekawe rysunki. To już kolejna edycja projektu "Czyste skały", który realizuje Związek Gmin Jurajskich i kilkadziesiąt wyczyszczonych z niepotrzebnych i szpecących jurajskie krajobrazy napisów na skałach i ostańcach od Krakowa po Częstochowę. Metodę piaskowania skał wypróbowano po raz pierwszy w 2014 roku czyszcząc Okiennik Wielki w gminie Kroczyce. Nagranie Izabeli Czerczer.


 

Cyrki to atrakcje, które niewątpliwie wielu ludziom kojarzą się z dzieciństwem. W końcu które dziecko nie lubi oglądać popisów klauna bądź żonglującego piłką słonia. Dorośli jednak na cyrki patrzą inaczej. Wśród mieszkańców wielu miast pojawiają się głosy, że dzikie zwierzęta lepiej oglądać w ich naturalnym środowisku. Prezydent Raciborza w odpowiedzi na głosy mieszkańców ogłosił, że miasto nie ugości więcej cyrku w którym prowadzona jest tresura zwierząt. Nagranie Kamila Jaska.


Podobne działania podjęły wcześniej także inne miasta. Ruda Śląska, Oświęcim oraz Warszawa wprowadziły zakazy, które unieważnione zostały przez sąd administracyjny.

 

Teraz będzie o zdrowiu, a właściwie o tym jak zdrowie chronić, ponieważ katowicki Sanepid ostrzega mieszkańców przed żółtaczką typu A czyli tak zwaną chorobą brudnych rąk. W tym roku w województwie śląskim odnotowano już prawie 200 zachorowań, a dla porównania powiem że rok temu chorowały tylko trzy osoby. Czy mieszkańcy mają świadomość zagrożenia i jak zapobiegać chorobie sprawdzała Agnieszka Loch.


Najwięcej osób w naszym regionie choruje w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Rudzie Śląskiej. Podobna sytuacja występuje również w województwach mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim.

 

Przez kilka ostatnich tygodni w Sławkowie przy ulicy Kościelnej trwały prace konserwatorskie, mające na celu przywrócenie na ścianie historycznej budowli fresku sprzed ponad dwustu lat. Efekt prac stał się widoczny w czasie minionego weekendu, gdy w sobotę zlikwidowano rusztowania i płachty zabezpieczające, a udający się do kościoła zauważyli, że do Sławkowa - do swego rodzinnego domu - wrócił Świętosław. Kto zacz, kiedy żył? Cała historię przybliży nagranie Wojciecha Paculi.




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA