Alfons Mańka, kleryk z Lisowic. Kongres Ruchu Europa Christi.

Magazyn "Ślady" ma dzisiaj podwójne wydanie.

Wydanie katowickie:

Ślady prowadzą dziś do Lisowic, rodzinnej miejscowości kleryka Alfonsa Mańki, który w Zgromadzeniu Oblatów Maryi Niepokalanej pragnął realizować swoje wielkie marzenie o tym aby zostać świętym. To pragnienie przerwała wojna, został wywieziony razem ze współbraćmi do obozu koncentracyjnego, najpierw do Dachau, a potem do KL Mauthausen- Gusen, gdzie został zamęczony. Zmarł 22 stycznia 1941 r. mając zaledwie 23 lata. Wśród niewielu pamiątek, jakie po nim pozostały znajduje się Dzienniczek duchowy, który prowadził w nowicjacie, świadczący o jego duchowej drodze, list do matki i rodzeństwa oraz kartka ze słowami „Będę Bogu wierny aż do końca…” W Lisowicach uroczystą mszą św. obchodzono przypadającą 21 października 100 rocznicę urodzin kleryka Alfonsa Mańki.

Temat wieczoru,  jak w każdy czwarty poniedziałek miesiąca, to Raban, czyli kościół młodych. Dziś ks. Marcin Wierzbicki przedstawia nowego duszpasterza młodzieży w katowickiej archidiecezji ks. Wojciecha Iwaneckiego, nie zabraknie też najświeższych informacji o przygotowaniach do ŚDM w Panamie.

kleryk_manka_01


Wydanie częstochowskie:

Program religijny z Częstochowy w całości koncentrujemy na zakończonym dziś w Warszawie a rozpoczętym w piątek Międzynarodowym Kongresie Ruchu Europa Christi. Ruch zrodził się z inicjatywy Honorowego Redaktora Naczelnego Niedzieli księdza infułata Ireneusza Skubisia, który jest obecnie jego moderatorem. Kongres dostarczył wielu ciekawych wykładów i spotkań. Częstochowskie "Ślady" pokażą wypowiedzi z pierwszego dnia kongresu m.in. kardynała Stanisława Dziwisza i arcybiskupa Wacława Depo. Program redaguje Zdzisław Makles.

 


Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl