Dziś Dzień Zaduszny

Zaduszki to dzień poświęcony pamięci i modlitwie za zmarłych, którzy w czyśćcu czekają na zbawienie.

Podobnie jak w dzień Wszystkich Świętych, odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze na grobach bliskich. Wspomnienie to zapoczątkował w jedenastym wieku święty Odylon, opat klasztoru benedyktynów w Cluny. Dziś w parafiach odczytuje się też wypominki – imiona wszystkich zmarłych, za których odmawiane są następnie modlitwy.

Zaduszki organizowane w Częstochowie to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwu za zmarłych w Archikatedrze Częstochowskiej przewodniczy abp senior Stanisław Nowak. 

W kościele św. Józefa przygotowano Zaduszki Artystyczne na podstawie sztuki "Sen Geroncjusza" autorstwa kard. Jana Henryka Newmana. 

Na Jasnej Górze zgodnie z wieloletnią tradycją Ludowcy z Częstochowy i regionu częstochowskiego odwiedzają dziś Kaplicę Pamięci Narodowej. Oddają hołd zmarłym bohaterom narodowym, ludowcom, w tym m.in. Wincentemu Witosowi, Stanisławowi Mikołajczykowi, Maciejowi Ratajowi i gen. Franciszkowi Kamińskiemu. 

W redakcji tygodnika Katolickiego "Niedziela" przygotowano promocję książki "Prawda i kłamstwo o Katyniu". Publikacja zawiera nagrodzone w tym roku, w wojewódzkim konkursie, prace uczniów obejmujące tematykę katyńską.

Autor: Zdzisław Makles /iar/mm/