Infostrada - magazyn reporterów

thumbnail

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl


Łodygowice rozśpiewane. Przebudowa rynku. Urodziny Usiołka. Problemy w Bytomiu.

Data: 02-11-2017


W Łodygowicach na Żywiecczyźnie po raz pierwszy odbyło się Święto Pieśni im. Zofii i Józefy Sordyl - mistrzyń tradycji z Korbielowa. Przegląd stanowi podsumowanie dwuletniego projektu „Przestrzeń dla Pieśni” realizowanego przez Fundację Braci Golec. Jego celem było przywrócenie znaczenia pieśni jako podstawy kultury tradycyjnej i powiększenie grona osób, które kontynuowałyby naukę tradycyjnych pieśni regionu. Ludowe śpiewaczki przez dwa lata uczyły 14 młodych dziewczyn - zapomnianych melodii i pieśni z rejonu Żywiecczyzny. Teraz to one - jako instruktorki - przekazują zdobytą wiedzę kolejnym grupom. W dwudniowych warsztatach towarzyszących przeglądowi brało udział ponad 30 uczestników wyłonionych w konkursie. Jak się okazuje góralski śpiew fascynuje nie tylko górali. Nagranie Katarzyny Graboń.I Święto Pieśni i cały projekt "Przestrzeń dla Pieśni" dofinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Władze Chorzowa wybrały firmę, która przebuduje miejski rynek. Słynna, przecinająca plac estakada nie zniknie - ma jednak zostać wykorzystana. Nasz reporter postanowił sprawdzić jak chorzowski rynek będzie prezentował się za dwa lata, a przy okazji - jak wygląda dzisiaj i jak wyglądał w przeszłości.Przekonamy się o tym już za dwa lata. A dzisiaj po chorzowskim rynku z mikrofonem przechadzał się Dawid Damszel.

 

Usiołek, czyli osioł Michał ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego kończy szesnaście lat. Z tej okazji, jak co roku, władze Uniwersytetu śląskiego odwiedziły go i obdarowały koszem smakołyków. W środowisku akademickim Michał znany jako uniwersytecka maskotka. Sam był zresztą inspiracją do powstania dobrze znanego niebiesko-białego pluszowego osiołka. W urodzinach zwierzątka w chorzowskim ZOO uczestniczyła Paulina Kurek.Osiołek nie ukrywał zainteresowania koszykiem. Dużo mniejsze wrażenie zrobiła na nim poranna delegacja.

 

To nie będą wesołe święta bożonarodzeniowe. Przynajmniej dla urzędników z Bytomia. Miasto nie wypłaci im wypłat w grudniu, bo nie ma na to pieniędzy. Wynagrodzenia pracownicy dostaną do 10-go stycznia. Oburzeni tym rozwiązaniem są pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Sygnalizują także, że w samym ośrodku nie dzieje się najlepiej. Relacja Marty Dobrowolskiej.Przesunięcie terminów wypłat dla urzędników nie rozwiąże problemów finansowych gminy. Deficyt w budżecie Bytomia wynosi ok. 44 mln złotych. Na tę kwotę miały zostać wyemitowane obligacje komunalne. Jednak na to nie ma zgody radnych z opozycji. A to ona obecnie ma większość w Radzie Miasta. 


Prowadzą
Infostrada - magazyn reporterów

25-09-2018

24-09-2018

10-09-2018