Strajk. Hubertus. Misie. Czcionka.

W Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie rozpoczął się dziś bezterminowy strajk. Pracownicy odstępują od wykonywanych obowiązków wypełniając je tylko w przypadkach nagłych. Mimo podwyżek wynagrodzeń, zagwarantowanych podpisanym niedawno układem zbiorowym w wysokości 150 złotych, żądają wypłacenia podwyżek w wysokości 250 zł. W strajku potwierdza udział 103 pracowników na 132 zatrudnionych. Ostatnia negocjacyjna propozycja pracowników sprowadza się do żądania wypłaty w tym roku jednorazowej premii zastępującej podwyżki. Pracownicy oczekują decyzji władz miasta na piśmie, miasto prawdopodobnie zaproponuje mniejszą premię niż oczekują pracownicy.


 

W dniu św. Huberta, patrona myśliwych, wcześnie rano przy kaplicy w Dolinie św. Wendelina w Rudzicy w gminie Jasienica, jak co roku zebrały się okoliczne koła myśliwskie. Później ruszyło polowanie, ale tylko po to by wypłoszyć dziki. To właśnie one są zmorą okolicznych rolników niszcząc pola z kukurydzą. Był tam też nasz reporter.


 

Tysiące nietypowych ratowników zasiliło szeregi służb ratowniczych z powiatu zawierciańskiego. To ratownicy przeznaczeni do misji specjalnych, w których niestety udział biorą dzieci. Chodzi o pluszowe maskotki, które mają pomagać najmłodszym ofiarom wypadków czy przemocy domowej. Na pomysł zbierania zabawek wpadli dzielnicowi z Zawiercia, do akcji natychmiast przyłączyli się mieszkańcy całej Polski. Sprawą nietypowych ratowników zainteresowała się Gabriela Kaczyńska.


 

Piekary Śląskie mają własne pismo. Jego krój jest wzorowany na czcionce z 1850 roku, którą posługiwał się, znany wówczas w całej Polsce, piekarski drukarz Teodor Heneczek. Postać okazała się niezwykle interesująca, dlatego też Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała imię drukarza, a także ogłosiła konkurs o swoim patronie. Wystawę poświęconą Teodorowi Heneczkowi można oglądać w piekarskiej bibliotece do 22 listopada. Natomiast czcionkę "Heneczek" zaprojektowaną przez absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Damiana Langosza można pobrać na stronie internetowej książnicy. Z pomysłodawcą projektu Łukaszem Żywulskim oraz zwyciężczyniami konkursu rozmawiała nasza reporterka Agnieszka Loch. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl