Strażak. Ślązak Roku. Leśne lekcje. Odszkodowania dla rolników.

3 państwa, 7 województw i 998 jednostek strażackich, a wszystko na rowerze. Grzegorz Wilk, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Mysłowicach, postanowił spopularyzować numer alarmowy 998 na trasie od morza do Tatr. Zajęło mu to dwa lata. Z, palącym się do niesienia pomocy, strażakiem rozmawiała Marta Dobrowolska. 


 

W Polskim Radiu Katowice rozpoczęło się wielkie święto śląskiej gwary. Ruszyła 27. edycja konkursu Po naszymu czyli po śląsku. W ciągu dwóch najbliższych dni znajomością gwary pochwali się około 60 uczestników, którzy przyjechali do Katowic z całego śląska. Ci, którzy zrobią największe wrażenie na jury, zostaną zakwalifikowani do kolejnego etapu przesłuchań i będą mieli szansę na zdobycie tytułu dorosłego i młodzieżowego Ślązaka Roku 2017. Dziś ze znajomości „języka serca” zostali przesłuchani dorośli kandydaci na Ślązaka roku, jutro będzie okazja, by posłuchać jak godajom dzieci. Najmłodszy uczestnik ma zaledwie 5 lat. Finał tegorocznego konkursu odbędzie się w niedzielę, 19 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Prócz tytułu dorosłego i młodzieżowego Ślązaka Roku zostanie również przyznany zaszczytny tytuł Honorowego Ślązaka.W przeszłości to wyróżnienie otrzymali między innymi Franciszek Pieczka, Gerard Cieślik, Wojciech Kilar , prof. Jan Miodek, czy abp Damian Zimoń. Z uczestnikami konkursowych eliminacji rozmawiał Dariusz Schmidt.


 

Władze wielu gmin w powiecie cieszyńskim szukają rozwiązania problemu z odszkodowaniami za szkody wyrządzone przez nawałnice w lipcu tego roku. Rolnicy są rozżaleni, że po wichurze na Pomorzu, miesiąc później, nie było problemu z finansową pomocą dla poszkodowanych, a u nich nie. Pisma do wojewody śląskiego poszły, które wojewoda przesłał dalej, do ministra rolnictwa, ale odpowiedzi ciągle brak. Szczegóły w relacji naszego reportera.


 

 

Wybieramy się na lekcję przyrody, która nie zawsze trafia do uczniów, zwłaszcza, kiedy temat nie jest łatwty. Dlatego będzie to lekcja praktyczna w terenie. Takie możliwości dają Lasy Państwowe, które nie tylko tworzą ścieżki edukacyjne, ale organizują lekcje indywidualne, poświęcone zagadnieniom, które dzieci przerabiają w swojej szkole. Na leśną lekcję poszła się Gabriela Kaczyńska.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl