Czy to prawda, że...

thumbnail

Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania, m.in.:

Czy to prawda, że neandertalczyk mieszkał na Śląsku? Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku? Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem? Czy to prawda, że Beethoven zaczął pisać 5 symfonię na Śląsku? Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood? Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach? Czy to prawda, że wszystkie żubry na świecie to z pochodzenia „hanysy?” i wiele innych...

Audycja „Czy to prawda, że...?” jest emitowana od 2006 roku na antenie Radia Katowice i ma na celu promocję wielobarwnej historii i kultury Górnego Śląska, przypominanie o mądrości życia jego mieszkańców, o tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości.

Od kilku lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.

niedziela i święta, godzina 11:15

www.tomanek.fotonet.net.pl

czytoprawda_01_1024.

 


Gdzie zaczyna się patriotyzm?

Data: 12-11-2017


Czy to prawda, że patriotyzm zaczyna się w naszej małej, najmniejszej ojczyźnie?

Jak wyrazić współcześnie własny patriotyzm? Młodzi w tatuażach na własnej skórze demontrują swoje przywiązanie do Ojczyzny. Starsi, którzy czują się świadkami historii spisują dzieje swojej najbliższej okolicy realizując motto: „Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci”. Opowiemy dzisiaj państwu o jednym z takich kronikarzy swoich czasów, panu Alojzym Kusiu z Suszca. W swoich książkach opisuje on zdarzenia, których był naocznym świadkiem, przypomina ludzi, których odważne czyny, niezwykłe życie mogą dzisiaj służyć młodym jako lekcja historii.
Prowadzi
Czy to prawda, że...