Smog. Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Smog to zjawisko spędzające sen z powiek wielu ekologom. Od lat trwają burzliwe dyskusje mające na celu zdiagnozowanie i częściowe rozwiązanie tego problemu.

Czym jest smog? Jest to zjawisko zanieczyszczenia powietrza, głównie przez pyły zawieszone, a także związki chemiczne. Badania naukowe pokazują, że jest to szczególnie destrukcyjne dla naszego zdrowia. Skutkami wdychania skażonego powietrza mogą być nawet astma lub nowotwór.

Jak sobie radzić z tym problemem? Najprostszą metodą walki ze smogiem jest zakup jakże popularnych w ostatnich czasach maseczek. Redukują one ilość niezdrowych związków, które wdychamy. Maseczki te można kupić w większości aptek regionu. Ceny wahają się od pięciu do ponad stu złotych za sztukę. Różnica w cenie spowodowana jest ich zróżnicowaną budową.

Kolejnym pomysłem na zwalczanie efektów ubocznych smogu jest powstrzymanie się od uprawiania aktywności fizycznej w rejonie, gdzie powietrze uznawane jest za najbardziej zanieczyszczone. W zastępstwie można udać się na siłownię, bądź odwiedzić rejony pozamiejskie.

Należy również pamiętać, że posiadanie roślin zielonych w domu, zwłaszcza gdy mieszkamy w centrum miasta, jest korzystne dla naszego zdrowia.

Autor: Piotr Grzesiak /rs/

 


Zdrowie i styl życia