Kultura w Kościele

fot. Sonia Brauhoff

Kultura w Kościele – Kościół o kulturze, to temat wieczoru a jego autor ks. Marek Spyra rozmawia o muzyce z muzykami. Sonia i Dariusz Brauhoff pochodzą z bardzo muzykalnych rodzin a oni sami zostali obdarowani muzycznymi talentami .

Sonia jest pianistką, ale wybrała kompozycję i słuchamy w programie fragmentów jej utworów. Dariusz jest członkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Poznali się w Taize i kanony na pewno są tym, co ich też tam zauroczyło, Od kilku lat są małżeństwem i rodzicami Franciszka i Helenki. Opowiadając o muzyce i swojej rodzinie mówią też o Adwencie, który wpisany jest w ich życie i muzyczną pasję.

Zapraszamy również słuchaczy do jednej z najstarszych miejscowości na Górnym Śląsku, która w tym roku obchodzi jubileusz 740 lecia. To Orzech w gminie Świerklaniec, w powiecie tarnogórskim, którego dzieje rozpoczynają się 4 października 1277 r., w dniu w którym Kościół wspomina św. Franciszka.

 

„Czego uczy nas adwent?” to cykl krótkich audycji, które mają być dla słuchaczy okazją do refleksji i impulsem do działania w tym ważnym czasie. To nie tyle rekolekcje co raczej zachęta, by na nie się wybrać. Ks. Wojciech Iwanecki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej, komentuje niedzielne ewangelie zwracając uwagę na to, jakich życiowych lekcji nam udzielają.

Drugi odcinek poświęcony jest pracowitości. Czas „radosnego oczekiwania” jest także czasem „prostowania dróg” i „równania ścieżek”. To oznacza duchowy wysiłek, do którego zachęca nas Jan Chrzciciel.

 


Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl