Infostrada - magazyn reporterów

thumbnail

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl


Rocznica stanu wojennego. Dekomunizacja. Miś w szpitalu. Rewitalizacja osiedla.

Data: 13-12-2017

thumbnail

36 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. "Historia nas oceni" - mówił wówczas Wojciech Jaruzelski, który przemawiał w specjalnym orędziu. Jak to co się wydarzyło oceniamy teraz? Jak pamiętny poranek 13 grudnia wspominają działacze antykomunistyczni, a także jakie spojrzenie na te dzieje ma współczesna młodzież?Mówił ks. prałat Bernard Czernecki, dziś specjalnie uhonorowany przez członków Pamięci Jastrzębskiej. Dzień 13 grudnia ´81 roku wspominali też Bolesław Niezgoda, Andrzej Wołoszyn i Józef Mylak - działacze opozycji w czasach PRL. A nagranie przygotował Łukasz Szwej.

 

W całym kraju trwa wdrażanie ustawy dekomunizacyjnej. Dziś wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oficjalnie podpisał się pod zmianą nazw jedenastu ulic i budowli w regionie. Wśród nich znalazły się między innymi ulica Leona Kruczkowskiego w Rudzie Ślaskiej zmieniona na ulicę generała Maczka czy Rondo Edwarda Gierka w Sosnowcu, które zyskało nazwę Ronda Zagłębia Dąbrowskiego. Ulice noszące imię Jerzego Ziętka pozostają na razie bez zmian. Z wojewoda śląskim oraz mieszkańcami regionu o dekomunizacji rozmawiała Agnieszka Loch.W województwie śląskim w ramach ustawy dekomunizacyjnej do tej pory zmieniono nazwy 253-ulic. W blisko 240 przypadkach gminy zmieniły nazwy samodzielnie, w terminie. Do zmiany pozostało 137 nazw. W przypadku niewykonania przez samorządy obowiązku, zmiany musi uczynić to wojewoda.

 

Renifery, mikołaje, aniołki i Superman - takie nietypowe świąteczne towarzystwo odwiedziło małych pacjentów oddziału okulistycznego katowickiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Wizyta superbohatera nieco zdziwiła dzieci, na szczęście worek z prezentami był już tradycyjny, w tym roku wypełniony pluszowymi misiami. Wszystko w ramach akcji "Miś pod Szpitalną Choinkę". Studenci i wolontariusze odwiedzili szpital, żeby najmłodsi przynajmniej na chwilę zapomnieli o badaniach. A w świąteczny tłum wmieszała się też nasza reporterka, Paulina Kurek.Święta w szpitalnym łóżku spędzą dzieci w najcięższym stanie, po urazach i ze stanami zapalnymi. Reszta maluchów będzie się cieszyć Gwiazdką w domu. Akcja "Miś pod Szpitalną Choinkę" to ogólnopolski projekt. Misiami obdarowano po raz szósty.

 

Teraz przeniesiemy się do Żarek. To tam rusza projekt rewitalizacji osiedla socjalnego. Metamorfoza dotyczy nie tylko części wizualnej, ale przede wszystkim mentalnej. Gmina chce zmienić nie tylko teren, ale także ludzi tam mieszkających. O planach mówi Klemens Podlejski - burmistrz Żarek.Z Katarzyna Kulińska-Pluta z żareckiego magistratu i burmistrzem Klemensem Podlejskim, rozmawiała nasza reporterka Gabriela Kaczyńska .


Prowadzą
Infostrada - magazyn reporterów

13-11-2018

29-10-2018

15-10-2018

09-10-2018