Dekomunizacja. Krótkie życie karpia. Jak znaleźć pracę. Szkolne higienistki.

Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach zmienił nazwę na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. To decyzja wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka związana z ustawą dekomunizacyjną. Zmiana nazwy placu zaskoczyła nie tylko mieszkańców Katowic, ale nawet samego prezydenta miasta, Marcina Krupę. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną nowa nazwa placu wejdzie w życie za dwa tygodnie. Sprawę postanowiła zbadać nasza reporterka Agnieszka Loch.


 

Karp to w wielu domach nieodłączny element Wigilii. Jego obecność na stole poprzedza jednak wiele pytań. Bo jaki jest lepszy, żywy czy może w płatach? Czy rybom w sklepach dzieje się krzywda? Czy mięso z lodówki jest mniej smaczne? Na te pytania odpowiedzi szukał nasz reporter, Kamil Jasek.


 

Uczniowie szkoły średniej niebawem staną przed najważniejszym zadaniem w życiu. Chodzi o życie zawodowe i... tu pojawia się problem, bo choć młodzi ludzie doskonale są obeznani na rynku mediów, zwłaszcza elektronicznych, idą z postępem techniki, to niestety często brakuje im pomysłu na siebie. Pomysłu społecznego i zawodowego. Dlatego naprzeciw wyszli przedsiębiorcy i Ministerstwo Rozwoju. Wspólnie przygotowali dla uczniów aplikację, na razie testową, która ma pomóc w... 30 sekund. Jeśli aplikacja się sprawdzi- zostanie wdrożona w życie. O co chodzi sprawdzała nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 

Do szkół wracają gabinety profilaktyki zdrowotnej, w których przyjmuje pielęgniarka lub higienistka. To efekt przyjętej we wrześniu ustawy. Szkoły przygotowują gabinety profilaktyki zdrowotnej, a samorządy mogą występować o sfinansowanie ich wyposażenia. Podczęstochowska gmina Mstów otrzymała dotację na wyposażenie takich miejsc w dwóch szkołach – w Jaskrowie i Mstowie. Zespół Szkolno-Przedszkolny, a ściślej gabinet pielęgniarki w szkole, w której uczy się 170 dzieci, odwiedziła z mikrofonem Izabela Czerczer.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl