Infostrada - magazyn reporterów

thumbnail

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl


Nowy oddział. Szopka panewnicka. Rusycysta. Pies nie prezent.

Data: 18-12-2017


Pierwsze tak kompleksowe miejsce do walki z niepłodnością powstało w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Dzisiaj uroczyście otwarto Poradnię Leczenia Niepłodności, Ginekologiczną Izbę Przyjęć z poradniami oraz Szkołę Rodzenia "Mama w Centrum". Na realizację programu szpital uzyskał jedną z największych dotacji resortu zdrowia, która wynosi 3.750.000 złotych. Nowoczesne sale, jeszcze bez pacjentów, zwiedzała z mikrofonem nasza reporterka Marta Dobrowolska. 

Największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni już prawie gotowa! Mowa oczywiście o stajence budowanej co roku w bazylice pod wezwaniem św. Ludwika i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach. Wysokość szopki wynosi 18 m, a szerokość 32 m. Do jej budowy wykorzystuje się około 120 figur o wysokości do 150 cm. Najstarsze z nich liczą już ponad 100 lat. Oglądać szopkę w pełnej krasie będzie można od Wigilii Bożego Narodzenia do 2 lutego. W Panewnikach była z mikrofonem nasza reporterka Agnieszka Loch. 

Języka rosyjskiego uczy się od podstaw od sześciu lat. Opanował go tak dobrze, że został jednym z pięciu obcokrajowców na świecie, którzy najlepiej potrafią się porozumiewać w tym języku. Pochodzący ze Skoczowa Hubert Matlak właśnie wrócił z Moskwy, gdzie brał udział w międzynarodowym konkursie języka rosyjskiego. Konkurował z dwoma tysiącami uczestników. Z Hubertem oraz jego nauczycielką rozmawiał Jan Bacza. 

Pies nie prezent. Kot, chomik i inne zwierzę – też nie. Płacz dziecka albo rozczulający widok zwierzaka w schronisku nie może wpływać na decyzję o jego adopcji lub zakupie, zwłaszcza przed świętami, apelują od lat weterynarze i pracownicy schronisk. Pracownicy zachęcają jednak, żeby – kiedy skończy się świąteczna gorączka – do schroniska się wybrać i adoptować zwierzaka. Po wspólnym przemyśleniu decyzji. Zwierzę nie może być nieprzemyślanym prezentem. Bo kiedy świąteczny duch zniknie, ono zostanie. Wciąż sporo takich prezentów trafia do schronisk. Czy to dobry, czy zły prezent – pytała nasza reporterka Paulina Kurek.
Prowadzą
Infostrada - magazyn reporterów

13-11-2018

29-10-2018

15-10-2018

09-10-2018