Infostrada - magazyn reporterów

thumbnail

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl


Wodociąg. Przygotowania do Wigilii. Święta u obcokrajowców. Opowieść wigilijna.

Data: 22-12-2017


W Koniecpolu zakończył się drugi etap budowy wodociągu. Z dostępem do bieżącej wody mieszkańcy tej gminy borykają się od 2015 roku, kiedy to nawiedziła ją susza. Na zaproszenie mieszkańców gminę odwiedziła premier Beata Szydło, która obiecała środki na budowę wodociągu. W ciągu dwóch lat powstało ponad 30 kilometrów nowej sieci. Gmina już poszukuje środków na trzeci, ostatni etap inwestycji. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.  

Przygotowania do miejskich Wigilii ruszyły pełną parą. Nawet trzech tysięcy osób spodziewa się fundacja "Wolne Miejsce" przygotowująca świąteczną kolację w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W pełnej gotowości będzie także Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne, które w tym roku przygotowuje się nietypowo. W tamtejszej kuchni trwa remont dachu. Wigilia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpocznie się w niedzielę o 16:00. Górnośląskie Centrum Charytatywne rozpocznie Święta cztery godziny wcześniej.  Jak przygotować wieczerzę dla kilku tysięcy osób sprawdzała nasza reporterka, Paulina Kurek.  

Trwało to kilka lat, ale w końcu jest. Kultowa "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa po śląsku. To zasługa bytomianina Grzegorza Kulika. Jest to kolejna pozycja, która została przetłumaczona, ale z pewnością nie ostatnia. Bo godka w literaturze pojawia się coraz częściej. To może być podpowiedź dla tych, którzy są jeszcze przed świątecznymi zakupami, a jest ich jeszcze całkiem sporo. O śląskiej powieści rozmawiała Marta Dobrowolska.  

Święta kojarzą nam się z choinką, karpiem i kolędami. Jednak co kraj to obyczaj. W tym roku w Katowicach Święta spędzi kilkudziesięciu studentów z całego świata, dla których powrót do domu byłby zbyt kosztowny i czasochłonny. O tym, jak wyglądają tradycyjne Święta w różnych krajach opowiedzieli naszej reporterce, Agnieszce Loch m.in. Julia z Korei Południowej i Jezus z Meksyku.
Galeria

Święta u obcokrajowców

Prowadzą
Infostrada - magazyn reporterów

13-11-2018

29-10-2018

15-10-2018

09-10-2018