Razem możemy więcej

Raban, czyli „Razem możemy więcej” – to motto Tematu wieczoru. Świąteczne ślady prowadzą do Klubów Młodzieżowych Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza w Rudzie Śląskiej. Spotykają się w nich młodzi ludzie, którzy rozwijają tam swoje talenty, odkrywają pasje i odnajdują takie wartości, jak: dobro, radość, przyjaźń, bezinteresowność, życzliwość, czyli to czym żył ich patron „radosny święty” Filip Neri. Ks. Marcin Wierzbicki i klubowicze rozmawiają i kolędują w studiu Radia Katowice.

Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia 2017, to dzień, w którym dobiega końca trwający w Polsce Rok św. Brata Alberta. 25 grudnia 1916 r. w Krakowie zmarł Adam Hilary Bernard Chmielowki, święty Brat Albert. 100-lecie jego „narodzin dla nieba” obchodzono szczególnie uroczyście w parafiach, którym patronuje ten święty. W jednej z nich w Żorach na Kleszczówce pracuje ks. dr Wiesław Hudek, jeden z autorów felietonów „U progu dnia”. W grudniu została wydana jego książka „Święta Miłości bądź pozdrowiona” – zbiór 40 homilii albertyńskich. Proponując słuchaczom świąteczną lekturę rozmawiamy z autorem m.in. o świętych w Kościele, którzy byli i są wzorem dla wielu ludzi.


REKOLEKCJE ADWENTOWE, odc. 4.

„Czego uczy nas adwent?” to cykl krótkich audycji, które mają być dla słuchaczy okazją do refleksji i impulsem do działania w tym ważnym czasie. To nie tyle rekolekcje co raczej zachęta, by na nie się wybrać. Ks. Wojciech Iwanecki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji katowickiej, komentuje niedzielne ewangelie zwracając uwagę na to, jakich życiowych lekcji nam udzielają. Czwarty odcinek poświęcony jest nadziei. Człowiek, który ma nadzieję może kochać. Przykładem dla nas jest Maryja. Jej adwent był szczególny. Ale to, jak go przeżyła, może być dla nas przykładem i inspiracją, by nigdy się nie poddawać.Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl