Jubileusz. Napady. Szpital. Nadleśnictwo.

Swoje 81. urodziny świętuje Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. To najstarsza uczelnia wyższa na Górnym Śląsku. Od jej założenia, czyli od 1936 roku, ukończyło ją ponad 750 tysięcy studentów. Dzisiejszy jubileusz rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Gaudeamus Igitur przez chór akademicki. Następnie były odznaczenia i podziękowania. Nie zabrakło również urodzinowego tortu i wspomnień. Tych ostatnich miała zaszczyt wysłuchać Agnieszka Loch.


 

Mieszkanki Zabrza obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Od grudnia w okolicach przejścia podziemnego przy ulicy Damrota doszło do 4 napaści na kobiety. Sprawcą prawdopodobnie jest jeden mężczyzna. To jednak nie wszystko. O kolejnych podobnych atakach na terenie miasta informują internauci na facebookowej grupie „Zabrze dla każdego”. Sprawie przyjrzał się nasz reporter, Kamil Jasek.


 

Przez lata pacjenci i pracownicy miejskiego szpitala w Piekarach Ślaskich musieli znosić fatalne warunki. Chorzy transportowani byli z piętra na piętro na noszach, w starym budynku szpitala nie było windy. Trudno było o prywatność dla pacjentów w kilkuosobowych salach. O wspólnych łazienkach nie wspominając. Teraz,jak mówią sami chorzy, jest pełen luksus. Nowy budynek jest nowoczesny i posiada szereg ułatwień dla pacjentów i pracowników. Szpital będzie jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Choć jego przenosiny ze starego budynku jeszcze trochę potrwają. Oficjalne otwarcie planowane jest na koniec stycznia. Całość inwestycji kosztowała miasto blisko 100 milionów złotych. Marta Dobrowolska z mikrofonem wybrała się na zwiedzanie Piekarskiego Centrum Medycznego. 


 

W Koszęcinie oficjalnie oddano dziś do użytku wyremontowany budynek będący historyczną siedzibą Nadleśnictwa Koszęcin. To najstarszy budynek spośród wszystkich siedzib nadleśnictw w Polsce. Od 1960 r. jest on wpisany do rejestru zabytków i znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, co przedłużało prace remontowe, ale efekt można od dziś oglądać. W ramach modernizacji wyburzono stary garaż i część magazynów. Metamorfozę przeszedł również teren wokół obiektu, przybyło zieleni, jest nowy płot, powiększono parking dla klientów i pracowników. Efekty modernizacji podziwiał Zdzisław Makles. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice