Radio Katowice
Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Złe nawyki. Jak walczyć z przyzwyczajeniami.
18.01.2018
10:00:00

Pewnie każdy z nas ma choć jeden. Zapewne większość osób chętnie by się ich pozbyła. Jedne bardzo nam przeszkadzają, inne prawie wcale. Wszystkie łączy jedno - trudno jest się ich pozbyć. Mowa tu, bowiem o złych nawykach.

Na początku zgłębiania tematu, warto jest zdefiniować czym są złe nawyki. Słownik języka polskiego PWN mówi: „nawyk to nabyta skłonność do sprawniejszego, bardziej mechanicznego wykonywania jakiejś czynności”. Czyli, zły nawyk jest to taka czynność którą wykonuje się tak często, że staje się ona mechaniczna lecz dotyczy ona zachowania którego nie lubimy i nie chcemy. Przykładem tego typu zachowań jest dość popularne obgryzanie paznokci, czy końcówek długopisów.

Jest taka opowiastka, która mówi o tym, że był sobie mędrzec i jego uczeń. Mędrzec kazał swojemu uczniowi wyrwać małą roślinkę wraz z korzeniami, co młodzieńcowi nie przyniosło żadnej trudności. Następnie starzec kazał mu wyrwać dorodny krzew. Uczniowi sprawiło to wiele trudu, jednak po pewnym czasie osiągną cel. Kolejną rzeczą którą miał wyrwać było wiekowe drzewo - tego już nie potrafił zrobić. Opowiastka ta ma na celu pokazać że im starsze nawyki  „siedzą” w ludziach, tym trudniej jest ich się pozbyć, dlatego warto nad sobą ciągle pracować i zwalczać systematycznie te przyzwyczajenia, które są szkodliwe.

Jednak co zrobić gdy mamy taki stary, niechciany nawyk, który uprzykrza nam życie. Nawet jeśli jest on ogromnym drzewem, warto podjąć ryzyko i spróbować go wyeliminować. Oczywiście nie będzie łatwo, bo im dłużej - czasami wręcz - pielęgnujemy złe przyzwyczajenia, to tym trudniej przychodzi zwalczenie ich.

Każdy krok tej przemiany jest bardzo ważny. Jednak pierwsze co trzeba zrobić to zauważyć problem i dokładnie zdefiniować w czym przeszkadza. Jeżeli jest to więcej niż jedna rzecz to nie warto zabierać się za wszystko naraz, lecz systematycznie wyeliminowywać niechciane cechy po kolei. Jest to o wiele łatwiejsze, a przede wszystkim rokuje o wiele większym powodzeniem, ponieważ gdy będziesz chciał naprawić wiele rzeczy w jednym czasie, to może zabraknąć Ci chęci i siły.

Więc jak, wiesz już co chcesz w sobie zmienić?

Kolejnym krokiem jest to aby przyjrzeć się dokładnie problemowi. Trzeba się zastanowić skąd ten nawyk się pojawił, w jakich okolicznościach on występuje. Musisz wiedzieć co sprawia że ten nawyk występuje. Zastanów się jaką „nagrodę” daje ci twój nawyk, np. jesteś zdenerwowany, zdenerwowana, a twoim nawykiem jest to by w takich sytuacjach reagować agresją wobec innych ludzi. No dobrze „wyżyjesz” się, pokrzyczysz na współpracownika, członka rodziny. Czas na nagrodę - twoja nagroda to chwilowe odprężenie, zapomnienie o stresie. Na moment czujesz się lepiej. Zawsze jest jakaś „nagroda”. Dlatego musisz się zastanowić czy warto dla niej inwestować w zły nawyk.

Ważne jest to żeby zacząć unikać sytuacji w których nawyk się aktywuje. Takie odizolowanie sprawia, że będzie po prostu łatwiej pozbyć się niechcianych przyzwyczajeń. Lubisz zajadać stres słodkościami? Postaraj się przy następnych zakupach ominąć dział ze słodyczami i nie zrobić ich zapasów, w ten sposób nie będziesz miał ich przy sobie i ciężej będzie po nie sięgnąć. Warto też znaleźć sobie „wyjście ewakuacyjne” z takich sytuacji. Znajdź taką rzecz którą możesz zastąpić swój niezdrowy nawyk.

Warto również popracować nad przyczyną, nad bodźcem który wywołuje niechciane zachowania. Jeżeli się mocno stresujesz, warto było, by popracować nad metodami które pomagają ujarzmić stres. Może to środowisko w którym przebywasz źle na Ciebie wpływa? Również z tym, dobrze by było coś zrobić.

Kolejnym ważnym krokiem jest wyobrażenie sobie zmiany. Należy poświęcić kilka chwil i powiedzieć sobie np. moje paznokcie będą moją ozdobą. Nie będę musiała się ich wstydzić, a może nawet pójdę do kosmetyczki. Wyobrażenie zmiany na lepsze jest istotne, dlatego że przybliża nam cel. Pokazuje nam to że jest realny. Dodatkowo za osiągnięcie celu dobrze jest wyznaczyć jakąś nagrodę. To zawsze dodatkowo motywuje.

Tak, zdarzy się, że czasem się nie uda. Wtedy nie narzekaj na siebie i przesadnie się nie obwiniaj. To nie doprowadzi do niczego dobrego. Lepiej w takim momencie przyznać się przed samym sobą, że zdarzyło nam się polec, że nie jesteśmy idealni. Jednak nie należy się poddawać! Zwalcz swoje negatywne myśli i walcz dalej.

W każdej zmianie najważniejszy jest czas. Tak jak nie przytyjesz od jednej porcji lodów, tak samo nie schudniesz po jednorazowej wizycie na basenie. Dlatego czas i systematyczność jest ważna. Nawet jeśli jesteś osobą impulsywną, musisz uzbroić się w cierpliwość. Walczenie ze złymi nawykami bardzo pozytywnie wpływa na wolę człowieka. Stanie się ona silniejsza i dzięki temu z kolejnymi niechcianymi przyzwyczajeniami czy po prostu trudnościami dnia codziennego będzie Ci łatwiej wygrać.

Walcząc z tym co nam się nie podoba w nas samych, co jest szkodliwe, nie powinniśmy zapominać o tym co jest w nas dobrego. Dlatego ważne jest to żeby rozwijać swoje dobre nawyki. By skupiając się na wyeliminowaniu czegoś niepożądanego, nie zapomnieć o tym co już w nas jest dobrego.

Autor: Cecyla Leks



Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA