Nasza w tym głowa

thumbnail

Polscy naukowcy wielokrotnie zmieniali bieg historii. Sprawiali, że spoglądaliśmy na otaczający nas świat inaczej.

W cyklu „Nasza w tym głowa” prezentujemy wybitne osiągnięcia uczonych i wynalazców, którzy pracując w Polsce lub za granicą dokonywali przełomów, które stały się często milowymi krokami w rozwoju cywilizacji.

Od lampy naftowej i wycieraczek samochodowych po pojazd księżycowy i teorię ekonomiczną wyprzedzającą swoje czasy.

Zapraszamy na podróż w świat polskich odkryć i wynalazków, które zmieniły bieg historii lub po prostu – uczyniły świat lepszym.

W sobotę o 11.15. Zapraszają Katarzyna Głuch i Jarosław Juszkiewicz.


Nasza w tym głowa. Koniunktura.

Data: 03-02-2018

thumbnail

Teorie ekonomiczne wydają się nam często abstrakcyjne i odległe od codziennego życia… do momentu, kiedy nie dotkną nas skutki kryzysu finansowego. W cyklu "Nasza w tym głowa" przedstawiamy dziś postać polskiego ekonomisty, którego teoria opublikowana jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku robi dziś na świecie zawrotną karierę.

Tak się stało w 1929 roku, gdy wartość wielu firm notowanych na Wall Street spadła praktycznie do zera. Kilka lat później polski ekonomista Michał Kalecki jako pierwszy opublikował pracę, dzięki której spojrzeliśmy na kryzysy w gospodarce kapitalistycznej z zupełnie nowej strony. Okazało się, że „niewidzialna ręka rynku” nie zawsze ma rację. Audycję zrealizował akustycznie Jacek Kurkowski.

Nasza w tym głowa