Nasza w tym głowa. Koniunktura.

Teorie ekonomiczne wydają się nam często abstrakcyjne i odległe od codziennego życia… do momentu, kiedy nie dotkną nas skutki kryzysu finansowego. W cyklu "Nasza w tym głowa" przedstawiamy dziś postać polskiego ekonomisty, którego teoria opublikowana jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku robi dziś na świecie zawrotną karierę.

Tak się stało w 1929 roku, gdy wartość wielu firm notowanych na Wall Street spadła praktycznie do zera. Kilka lat później polski ekonomista Michał Kalecki jako pierwszy opublikował pracę, dzięki której spojrzeliśmy na kryzysy w gospodarce kapitalistycznej z zupełnie nowej strony. Okazało się, że „niewidzialna ręka rynku” nie zawsze ma rację.


 Audycję zrealizował akustycznie Jacek Kurkowski.


Polscy naukowcy wielokrotnie zmieniali bieg historii. Sprawiali, że spoglądaliśmy na otaczający nas świat inaczej.

W cyklu „Nasza w tym głowa” prezentujemy wybitne osiągnięcia uczonych i wynalazców, którzy pracując w Polsce lub za granicą dokonywali przełomów, które stały się często milowymi krokami w rozwoju cywilizacji.

Od lampy naftowej i wycieraczek samochodowych po pojazd księżycowy i teorię ekonomiczną wyprzedzającą swoje czasy.

Zapraszamy na podróż w świat polskich odkryć i wynalazków, które zmieniły bieg historii lub po prostu – uczyniły świat lepszym.

W sobotę o 11.15. Zapraszają Katarzyna Głuch i Jarosław Juszkiewicz.