Radio Katowice
Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Tłusty czwartek - pączkowe szaleństwo
08.02.2018
00:00:00

Dzisiaj w naszym kalendarzu wypada tłusty czwartek. Dzień w którym można objadać się słodkościami bez wyrzutów sumienia, a także dzień zapowiadający koniec karnawału i zbliżający się czas Wielkiego Postu. Przesądy mówią, że nie zjedzenie pączka w tym dniu przynosi pecha, być może dlatego Polacy zjadają w ten jeden czwartek w roku ponad 100 milionów pączków.

Krótko – o długiej historii pączka

Historia pączków sięga tak daleko, aż do starożytnego Rzymu. Jednak w tamtych czasach nie jadało się ich na słodko. Były to kule zrobione z ciasta chlebowego nadziewane skwarkami. Dopiero wiele lat później zmieniły swój smak, na słodki. Podobno, miał na to wpływ pewien berliński cukiernik, który pomimo słabego zdrowia postanowił wstąpić do armii pruskiej. Nie mógł służyć jako żołnierz, został więc wojskowym kucharzem. Wtedy to przygotował słodkie drożdżowe ciastka z nadzieniem, które swoim kształtem miały przypominać kule armatnie. W Polsce historia pączków miała się podobnie, a rozpoczęła się w XIX wieku.

Pączek pączkowi nie równy

Jest ich wiele rodzajów. Różnią się głównie dlatego, że pochodzą z różnych stron świata. Kontrast pomiędzy nimi tworzą użyte do ich produkcji składniki oraz sam proces ich przygotowania.

  • Kreple – czyli pączki po Śląsku. Smażone na głębokim oleju, kule z ciasta drożdżowego z nadzieniem, najlepiej marmoladą różaną.
  • Pączki berlińskie – posiadają bardzo charakterystyczny jaśniejszy pasek pośrodku. Nadziewane również marmoladą lub masą czekoladową, albo toffi.
  • Donuty – pochodzą z USA. Są to pączki przypominające znane nam oponki. Zamiast nadzienia, niejednokrotnie posiadają różnorakie polewy. Mogą być także w skromniejszej wersji, posypane cukrem.
  • Gwiazdki – to pączki hiszpańskie, choć podobnie wyglądają również te pochodzące z Wiednia. Wyrabia się je z ciasta parzonego, czyli z takiego samego z jakiego powstają ptysie.
  • Farsangi Fánk – pod taką nazwą odnajdziemy pączka na Węgrzech. Są bez nadzienia, które podaje się osobno na talerzu.
  • Lokma – tak nazywają się Tureckie pączki. Podaje się je na talerzu, ponieważ są bardzo malutkie i polane syropem cukrowym.
  • Oliebollen – w Holandii. To nie są typowe pączki, które moglibyśmy porównać do tych nam znanych. Z wyglądu przypominają bardziej racuchy, pomimo że są przygotowywane z ciasta drożdżowego. Ponadto, są nadziewane bakaliami, głównie żurawiną i rodzynkami, a także jabłkiem.
  • Znamy również pączki angielskie, które są przygotowywane na bazie serka homogenizowanego. Bardzo łatwo je przygotować samemu w domu.

Czy pączki są zdrowe?

Smażone w głębokim tłuszczu, zazwyczaj na bazie białej mąki. Raczej nie są najzdrowszymi przekąskami, ponieważ zawierają wiele wysoko przetworzonych węglowodanów i ogromną ilość tłuszczu. Musimy się liczyć z tym, że sięgając po nie, spożywamy puste kalorie. Jednak, pomimo to, możemy wybrać takie pączki które będą ciut zdrowsze od innych. Lepiej wybierać wyższej klasy pączki, niż te najtańsze w wielkich dyskontach. Posiadają one, o wiele więcej spulchniaczy, emuglatorów, substancji smakowo-zapachowych, barwników i całą masę „E...”.  Zawarte jest w nich tyle substancji sztucznych, po to, by w razie gdy nie zostaną sprzedane mogły zachować „świeżość” przez co najmniej tydzień. Warto zwrócić uwagę na kolor nadzienia. Jeśli jest ono zrobione z jakiś owoców powinno mieć kolor zbliżone do tego, z czego jest wykonane. Pomińmy pączki z posypką, która poza składem godnym tablicy Mendelejewa, jest stworzona głównie z cukru. Pamiętaj, że świeży pączek to taki, który po naciśnięciu palcem nie pozostanie wklęsły lecz powróci do swojego pierwotnego kształtu.

Należy pamiętać, że pączki zrobione w domu zawsze będą lepsze od tych "kupnych". Dzieje się tak, ponieważ sami możemy decydować, od tego, z jakiego przepisu skorzystamy, przez to, jakich składników i w jakich ilościach użyjemy, a następnie jak je upieczemy i udekorujemy. Przede wszystkim, pączki wykonane przez nas nie będą posiadały utrwalaczy, na które są skazane te które kupimy w dyskontach czy cukierniach. Dobrze jest pamiętać, że jest naprawdę wiele prostych przepisów, które możemy wykorzystać we własnej kuchni.

Autor: Cecylia Leks /pg/



Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Zdrowie i styl życia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA