Infostrada - magazyn reporterów

thumbnail

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl


Muzeum hutnictwa. Ptaszkowe Love. Tramwaje na południu. Stare miasto – nowe życie.

Data: 14-02-2018


Bielsko-Biała była pierwszym miastem w naszym regionie, które miało tramwaje – od 1895 roku. Zlikwidowano je w 1971, ale co rusz pojawiają się pomysły – np. w kontekście walki ze smogiem – by tory odbudować.

— Obecnie jednak nie ma gdzie, nie ma jak i za co — twierdzi Szymon Oleksiuk z Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej.Tramwajów w Bielsku-Białej na razie nie będzie, ale zamiast tego, jak słyszeliśmy, może powstanie tam kolej miejska. Jak tylko do Urzędu Marszałkowskiego wpłyną dokumenty, zapytamy o tę sprawę marszałka województwa.

Tymczasem malutki Cieszyn też miał dawniej tramwaje – było to w latach 1911-1921. W 2017 władze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna zleciły opracowanie do kwietnia 2018 koncepcji przywrócenia transgranicznej komunikacji tramwajowej, która miałaby mieć przede wszystkim charakter atrakcji turystycznej. Do kwietnia czasu zostało niewiele, więc o sprawę na miejscu pytał Andrzej Ochodek.Chorzów, Zabrze i samorząd województwa śląskiego – tych trzech partnerów pozyskało 60 milionów złotych środków unijnych na rozwój turystyki poprzemysłowej. Zabrze swoją część, czyli 40 milionów, przeznaczy na rozbudowę Muzeum Górnictwa Węglowego. Chorzów – stworzy pierwsze w Polsce Muzeum Hutnictwa. Dla miasta niegdyś noszącego nazwę Królewskiej Huty będzie to symboliczny powrót do korzeni. Śladów hutnictwa próżno dzisiaj bowiem szukać nawet w pamięci mieszkańców. Relację fotograficzną i dźwiękową przygotował Dawid Damszel.Co łączy budowanie budek lęgowych dla ptaków i święto zakochanych? Dawna, polska tradycja którą urzędnicy i osoby prywatne starają się przywrócić do życia w Katowicach. "Ptaszkove Love", bo tak cała idea się nazywa, to akcja, której celem jest zbiórka pożywienia dla ptaków ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz budowę budek, w których ptaki będą mogły uwić sobie gniazdka na wiosnę. Jest ona organizowana już drugi rok z rzędu, ponieważ zeszłoroczna edycja cieszyła się wielką popularnością. O szczegółach, jak budować budki i czym ptaki dokarmiać, dowiedział się nasz reporter, Błażej Knapik.Blisko 2 miliony złotych dofinansowania otrzymała w ramach Unii Europejskiej Częstochowa na realizację projektu mającego na celu pomoc i aktywizację mieszkańców jednej z dzielnic. "Stare Miasto, Nowe Życie" – pod takim hasłem działania w ramach projektu realizować będzie znana z pomocy potrzebującym Fundacja Chrześcijańska Adullam. Realizowany projekt jest uzupełnieniem inwestycji – całościowej przebudowy oraz adaptacji zdegradowanego budynku przy ul. Krakowskiej. Do zakończenia tej inwestycji zostało jeszcze kilka tygodni. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.
Prowadzą
Infostrada - magazyn reporterów

24-12-2018 Wigilia. Święta.

13-11-2018