Narodowy Program Trzeźwości

fot. Ryszard Stotko

"Wolność i trzeźwość są ze sobą nierozerwalnie połączone. Nie ma i nie będzie wolności osobistej ani narodowej bez trzeźwości Polaków", powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, podczas prezentacji Narodowego Programu Trzeźwości w sekretariacie KEP. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II: "Często właśnie walka z własnymi słabościami, ze szkodliwymi stereotypami, z niszczącymi nawykami, jest trudniejsza niż walka z zewnętrznym przeciwnikiem".

Kontynuujemy tę refleksję proponując temat wieczoru. Ks. Jacek Plech zaprosił do Rozmowy o sprawach ważnych Małgorzatę Sojkę konsultora Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i ks. prof. Grzegorza Poloka UE, którzy uczestniczyli w opracowaniu tego Dokumentu. Na początek jednak zostawiamy pierwsze ślady w Wielkim Poście w rozmowie z przeorem klasztoru Dominikanów w Katowicach i proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego o. Tomaszem Golonką OP i pytamy o ważne w tym czasie słowa: post, jałmużna i modlitwa.


  

lredt_57a4433_120Rekolekcje Wielkopostne – zaprasza ks. Sebastian Mazur.

Znaczą część życia spędzamy siedząc za kierownicą własnego samochodu, bądź korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Dojeżdżamy do pracy, odwozimy dzieci do szkoły, czy po prostu wybieramy się na zakupy. Uczestnicząc w ruchu drogowym musimy znać jego znaki, umieć je odczytywać, aby dostosować się do panujących na drodze warunków. Wielokrotnie zdarza się, że samochód czy autobus jest jedynym miejscem, by zebrać myśli – by odnieść swoje życie do Boga. Tak też zrodził się pomysł, by ze znaków które prowadzą nas po drogach, uczynić symbole życia duchowego. Każdej niedzieli Wielkiego Postu włączamy duchowy silnik i przygotujemy się do jazdy. Podróż, w którą chcę wszystkich Was zaprosić, być może stanie się dla kogoś prawdziwym rajdem dookoła świata, odkrywaniem fascynujących miejsc, poznawaniem ciekawych ludzi i smakowaniem życia. Najważniejsze jednak będzie właściwe odczytywanie znaków, do czego będę zachęcał przez wszystkie niedziele Wielkiego Postu. Pora więc na pierwszy odcinek tej duchowej podróży.Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl