Radio Katowice
Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Jak oszczędzać na elektryczności? Porady.
08.03.2018
12:26:00

Rachunki, to właśnie one pochłaniają dużą część naszego budżetu domowego. Dlatego warto na nich oszczędzić, na przykład poprzez ograniczenie niepotrzebnego wykorzystania energii elektrycznej. Jednak powinniśmy się zastanowić jak oszczędzać energię by przynosiło nam to korzyści? Ile możemy zaoszczędzić rocznie?

Inteligentny dom

Jest to coraz rozleglejszy temat, ponieważ przy nowo powstającym budownictwie coraz to częściej deweloperzy czy osoby, które samodzielnie budują dom sięgają po tego typu rozwiązania. Jednak można sprawić, by i nasz dom, czy mieszkanie stało się bardziej „inteligentne”.

Wbrew pozorom, nie będzie się to wiązać z kosztem wielkiego remontu, ponieważ istnieją już takie rozwiązania, które nie wymagają ingerencji w instalację, czy w ściany, a nawet, nie wymagają od nas wymiany posiadanego sprzętu. Wystarczy wmontowanie odpowiedniego modułu do gniazdek. Takie rozwiązanie daje nam możliwość zdalnego wyłączenia sprzętu, czy światła w danym pomieszczeniu. Nie musimy za każdym razem przed wyjściem z domu, czy pójściem spać wyłączać listwy z podłączonym telewizorem, czy ładowarką.

Więcej na ten temat mówił w Radiu Katowice ekspert Mariusz Mroczek:

— Co jest tutaj istotne - urządzenia do inteligentnego domu, które pozwolą nam zaoszczędzić środki finansowe można zastosować już teraz tak naprawdę w technologii bezprzewodowej . Pozwoli nam to nie ingerować w ściany, nie wymaga też wykonywania drogich remontów. (…) Montujemy odpowiedni moduł w gniazdku, odpowiednie przekaźniki w wyłącznikach od oświetlenia i dzięki temu jesteśmy w stanie spowodować, że nasze gniazdka staną się w "inteligentne". To znaczy jesteśmy w stanie w odpowiednich sekwencjach je włączać wyłączać, tutaj można się, można wykonać sporo oszczędności choćby na samemu oświetleniu.

Oświetlenie

Coraz bardziej na popularności zyskują żarówki energooszczędne, ale czy we wszystkich pomieszczeniach powinniśmy je stosować? Otóż niekoniecznie, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ten typ żarówek staje się energooszczędny gdy świeci dłużej. Dzieje się tak ponieważ potrzebują one więcej mocy na rozświetlenie się niż zwykłe żarówki żarowe. Dlatego warto zamontować żarówkę energooszczędną tam, gdzie przebywamy dłuższy czas, na przykład w kuchni czy w salonie, a w przedpokoju, gdzie przebywamy krótko, warto pomyśleć o zwykłej żarówce. Co ciekawe, najbardziej oszczędnym typem oświetlenia są ledy. Jest ich tyle rodzajów, kolorów światła, że warto by było się zastanowić również nad tym rodzajem oświetlenia, gdy poważnie podchodzimy do tematu oszczędzania energii.

— Oświetlenie energooszczędne możemy podzielić na dwa rodzaje. Żarówki energooszczędne i oświetlenie ledowe. Te spiralne mają pobór od trzynastu do dwudziestu watów - w zależności od modelu żarówki. Należy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie stosowania tych żarówek, jeśli zastosujemy tą żarówkę w pomieszczeniu, w którym przebywamy krótkotrwale, przedpokój, łazienka - wchodzę, wychodzę i zapalam tylko na chwilę taką żarówkę, ta żarówka pobiera o wiele więcej energii niż zwykła klasyczna żarówka - żarowa. My tego nie widzimy. Najlepszym rozwiązaniem i najbardziej energooszczędnym jest oświetlenie ledowe. Ono teraz wchodzi w coraz lepsze parametry jeśli chodzi o barwę światła. Można sobie dobrać takie oświetlenie, które będzie nam odpowiadało – ciepłe, neutralne, bądź zimne. W zależności od pomieszczenia i naszych upodobań — powiedział ekspert.

Przy wymianie żarówek, warto również zwrócić uwagę na certyfikaty jakie posiada, ponieważ jej światło wpływa na zdrowie naszych oczu. Jeśli zdecydowalibyśmy się na wymianę oświetlenia w całym domu to jesteśmy w stanie zaoszczędzić w ciągu roku nawet do około 300 - 400 złotych, a cała inwestycja zwróci nam się po około ośmiu miesiącach. Ponadto, takich żarówek nie wymieniamy co chwilę, ponieważ posiadają żywotność kilkudziesięciu tysięcy godzin. Oszczędność energii przy żarówkach energooszczędnych sięga 2/3, a przy oświetleniu ledowym jest większa ponad dziesięciokrotnie.

Lodówka

Jest to sprzęt który pochłania około 1/3 prądu zużywanego w gospodarstwie domowym. Dlatego tym bardziej dobrze jest zadbać by nie zużywała więcej energii niż jest to potrzebne. Jeśli stoi przed nami wybór nowego sprzętu, to warto zwrócić uwagę na klasę sprzętu, który zamierzamy nabyć. Najbardziej energooszczędnymi lodówkami są te z typu A, A+, A++. Dobrze jest dostosować wielkość lodówki do naszych potrzeb, ponieważ większa lodówka to większe wydatki jej utrzymania. Dobrze jest też zachowywać porządek w lodówce, może to się wydawać prozaiczne lecz jeśli będziemy wiedzieli co, gdzie się znajduje to wyciągnięcie tego zajmie nam mniej czasu i przy okazji oszczędzi trochę energii.

— Należy pamiętać, aby nie stawiać lodówki koło piekarnika czy innego urządzenia, które wytwarza ciepło. Temperatura wewnątrz lodówki powinna oscylować w okolicach 7 stopni, a w zamrażalniku ok. 17 stopni Celsjusza. Ustawienie mniejszych temperatur nie zapewni lepszego, czy dłuższego okresu przetrzymywania pożywienia. — powiedział ekspert Mariusz Mroczek.

Czajnik

Można oszczędzać na użytkowaniu czajnika elektrycznego w ten sposób, że chcąc sobie zrobić kubek herbaty, nie grzejemy całego czajnika wody. Jeżeli mieszkamy sami to przy zakupie czajnika można wybrać taki z mniejszą pojemnością.

— Czajnik grzany na gazie na pewno zużywa mniej energii. Należy pamiętać o tym, że jednak musimy grzać dłużej. Dla naszej wygody i ergonomii szybciej jest grzać czajnikiem elektrycznym. Mimo to, że tu mamy około dwóch tysięcy wat, grzeje tylko tak na prawdę chwilę. Co należy jeszcze pamiętać jeśli chodzi o czajniki elektryczne- to na pewno dobór wielkości tego czajnika do naszych potrzeb i odpowiednia ilość wody. — powiedział ekspert Mariusz Mroczek

Telewizor, ładowarka, ekspres

Przy tych urządzeniach ważnym pojęciem jest „standby” czyli tryb czuwania. Urządzenie w tym trybie jest pozornie wyłączone, ale tak naprawdę znajduje się w trybie czuwania, by przebywać w tym trybie urządzenie pobiera oczywiście energię elektryczną. Są to zazwyczaj małe ilości energii, lecz jeżeli posiadamy urządzenie ciągle w tym trybie, to potrafią się zrobić z tego konkretne kwoty. Oprócz kwestii pieniężnych, ważna jest również kwestia bezpieczeństwa. — Takiej ładowarki nie powinniśmy zostawiać w prądzie bez nadzoru, ponieważ może się to skończyć nawet pożarem. — powiedział Mariusz Mroczek.

Kuchenka elektryczna

Tutaj podobnie jak przy wyborze lodówki należy się kierować jakością sprzętu oraz naszym zapotrzebowaniem. Kuchenka elektryczne jest o tyle lepszym wyborem od kuchenki gazowej że jest bezpieczniejsza. Taką kuchenkę możemy również podpiąć do „inteligentnego gniazdka”, przez co oszczędzimy energię, jak i na pewno nic już nam się nie przypali przez to, że o tym zapomnimy.

— Teraz kuchnie indukcyjne są coraz lepszej efektywności energetycznej. Tutaj również oczywiście cały czas pilnujemy przy wyborze takiej kuchni patrzymy na ten indeks efektywności energetycznej. Im wyższy indeks tym lepiej dla danego urządzenia AGD. Czasami osoby które są samotne nie potrzebują czterech palników. Kuchnia indukcyjna zdecydowanie jest dobrym rozwiązaniem jest to bezpieczne w użytkowaniu w porównaniu do gazu. Nie mamy też neibezpieczeństwa oparzenia się przy takiej kuchni, przy takim gotowaniu. I pojawiła się również możliwość szybkiego gotowania, czyli tak zwane palniki "booster", które są bardzo użyteczne do codziennego użytkowania – powiedział ekspert Mariusz Mroczek.

Całą audycję można odsłuchać poniżej.

Autor: Cecylia Leks



Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA