Antyfona

fot. Anna Musialik

„Antyfona”, projekt kompozytorski Pawła Płoskonia, kompozytora muzyki liturgicznej, laureata Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijne Fide et Amore 2017 jest dziś tematem rozmowy, którą rozpoczynamy ślady w kolejnym tygodniu Wielkiego Postu. Na każdą niedzielę Wielkiego Postu powstaje nowa kompozycja oparta na tekście antyfony na wejście lub komunię danego dnia. Utwory te są publikowane na http://www.facebook.com/ploskonpawel/ w soboty na dwa tygodnie przed daną niedzielą, tak aby chętni zdążyli je przygotować i wykonać w swoich parafiach, wspólnotach, duszpasterstwach. Zespołami zaangażowanymi w tę wielkopostną muzyczną akcję są: Gaudete! - schola Franciszkańskiego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z parafii św. Jadwigi w Chorzowie , Bytkowska Schola Ducha Świętego z parafii Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich, Schola Vox Angelica z parafii p.w. Niepokalanego Serca N.M.P w Łaziskach Dolnych oraz Chór i orkiestra Dni Młodzieży w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Natomiast ks. Marcin Wierzbicki autor tematu wieczoru „Raban, czyli Kościół młodych” zaprosił do studia organizatorów i uczestników wielkopostnych rekolekcji dla dzieci i młodzieży, aby na ten właśnie temat porozmawiać. 


 

lredt_57a4433_120Rekolekcje Wielkopostne – zaprasza ks. Sebastian Mazur.

Znaczą część życia spędzamy siedząc za kierownicą własnego samochodu, bądź korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Dojeżdżamy do pracy, odwozimy dzieci do szkoły, czy po prostu wybieramy się na zakupy. Uczestnicząc w ruchu drogowym musimy znać jego znaki, umieć je odczytywać, aby dostosować się do panujących na drodze warunków. Wielokrotnie zdarza się, że samochód czy autobus jest jedynym miejscem, by zebrać myśli – by odnieść swoje życie do Boga. Tak też zrodził się pomysł, by ze znaków które prowadzą nas po drogach, uczynić symbole życia duchowego. Każdej niedzieli Wielkiego Postu włączamy duchowy silnik i przygotujemy się do jazdy. Podróż, w którą chcę wszystkich Was zaprosić, być może stanie się dla kogoś prawdziwym rajdem dookoła świata, odkrywaniem fascynujących miejsc, poznawaniem ciekawych ludzi i smakowaniem życia. Najważniejsze jednak będzie właściwe odczytywanie znaków, do czego będę zachęcał przez wszystkie niedziele Wielkiego Postu.Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl