Prawdziwe życie jest ważniejsze

fot. Filharmonia Śląska

Muzyka jest bardzo ważną częścią mego życia, lecz nie najważniejszą, prawdziwe życie jest ważniejsze. Tacierzyństwo daje mi niezwykle dużo siły i nie zamieniłbym tego na nic innego – mówi Andrzej Lampert, z którym zostawiamy ślady w programie. Artysta zanim na serio zajął się śpiewem klasycznym, (od kilku lat jest zawodowo związany z Operą Krakowską), komponował i śpiewał piosenki zaliczane do nurtu tzw. muzyki chrześcijańskiej, jednym z jego utworów ilustrujemy rozmowę o umiłowaniu muzyki i o bezcennej wartości jaką jest rodzina.

Ks. dr. hab. Marek Łuczak dotyka również prawdziwego życia prowadząc słuchaczy wspólnie z zaproszonymi gośćmi do… ochronki. Zakładane na początku XIX wieku, były miejscami, gdzie mogły znaleźć pomoc dzieci z biednych rodzin, często pozbawione opieki. Współcześnie na Śląsku ochronki działające przy parafiach przybrały formę świetlic. Prowadzone są w nich zajęcia od profilaktycznych do terapeutycznych, przez dydaktyczne, sportowe, plastyczne, muzyczne oraz zabawę, dzieci otrzymują tam także posiłki. W Bytomiu-Łagiewnikach w parafii św. Jana Nepomucena od 1984 istnieje takie miejsce, a opowiadają o nim w programie wychowawczyni siostra Łucja (elżbietanka) i Lucyna Kwiecińska, która kieruje tą placówką.


 


lredt_57a4433_120Rekolekcje Wielkopostne – zaprasza ks. Sebastian Mazur.

Znaczą część życia spędzamy siedząc za kierownicą własnego samochodu, bądź korzystając ze środków komunikacji miejskiej. Dojeżdżamy do pracy, odwozimy dzieci do szkoły, czy po prostu wybieramy się na zakupy. Uczestnicząc w ruchu drogowym musimy znać jego znaki, umieć je odczytywać, aby dostosować się do panujących na drodze warunków. Wielokrotnie zdarza się, że samochód czy autobus jest jedynym miejscem, by zebrać myśli – by odnieść swoje życie do Boga. Tak też zrodził się pomysł, by ze znaków które prowadzą nas po drogach, uczynić symbole życia duchowego. Każdej niedzieli Wielkiego Postu włączamy duchowy silnik i przygotujemy się do jazdy.Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl