Obmywanie nóg. Wystawa pasyjna. Woonerf. Protest.

Żywa woda zdrowia doda, to powiedzenie przybiera w Skoczowie szczególne znaczenie w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Wśród obrzędów związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, poza pochodem z Judoszem w okolicy Skoczowa, przetrwało tradycyjne obmywanie się w rzece Wiśle. Według przekazów, w nocy w Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek należy zanurzyć się w rzece. Po zbiórce o północy na skoczowskim Rynku nasz reporter Andrzej Ochodek z grupą mieszkańców wyruszył nad Wisłę.


 

Pasja, czyli 12 ostatnich godzin życia Jezusa Chrystusa, ukazana poprzez dzieła sztuki ludowej. Taką wystawę, na czas Wielkiego Postu, przygotowało Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Ekspozycja to obrazy na płótnie, szkle i papierze, krucyfiksy oraz rzeźby. Najstarsze z XIX wieku. Ten różnorodny zbiór wprowadza widza w czas i atmosferę Wielkiego Tygodnia. Sekretne zakamarki wystawy "Pasja – rozważania wielkopostne", która potrwa do 15 kwietnia, z pomocą kuratorki ekspozycji Anny Grabińskiej-Szczęśniak, poznała i przekzała Marta Dobrowolskiej.


 

Woonerf czyli inaczej śląski podwórzec. To koncepcja aranżacji przestrzeni miejskiej, która zrealizowana została w Gliwicach. Ulica Siemińskiego, dawniej Wieczorka, dziś otwarta została dla ruchu ulicznego w nowej formie. Na jezdni, przy chodniku pojawiły się wysepki z drzewkami, klombami oraz ławeczkami. Dzięki nim ulica przywrócona ma zostać pieszym. Reporter Radia Katowice Kamil Jasek sprawdził, jak na nową instalację reagują gliwiczanie. 


 

"Jeśli nie godzisz się z horrendalnymi podwyżkami opłat za wodę – przyjdź pod Urząd Miasta", tak akcję przy magistracie reklamowali mysłowiccy społecznicy. Na miejscu stawiło się kilkudziesięciu mieszkańców, którzy podpisali apel do prezydenta miasta. Byli też urzędnicy, którzy tłumaczyli, że... podwyżek nie będzie. O co więc całe zamieszanie próbował ustalić Dawid Damszel, reporter Radia Katowice.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl