Cztery tysiące przeszczepów. Sejm dzieci i młodzieży. Przystanek Autyzm. Dzień bezdomnych zwierząt.

Cztery tysiące zabiegów przeszczepiania szpiku wykonali lekarze Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach w ciągu dwudziestu siedmiu lat.
Po przeszczepie jest także czterotysięczna pacjentka Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku, Ewa Maciejewska. Zabiegów nie wykonuje się tylko w przypadku chorób hematologicznych. Kiedy jeszcze? Między innymi o to zapytała reporterka Radia Katowice, Paulina Kurek.


Dodajmy, że pierwszy przeszczep w katowickim szpitalu wykonano 26 kwietnia 1991 roku.

Trwa rekrutacja do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jak co roku, zgłoszenia napływają od uczniów z całej Polski, ale tylko autorzy najlepiej ocenionych projektów zasiądą na sali sejmowej. 
Wyzwanie podjęła także zawierciańska młodzież. Aby wykonać zadanie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zawierciu cofnęli się do roku 1919, a wraz z nimi nasza reporterka Michalina Smaga.


Wracamy do roku 2018 i mamy nadzieję, że zawierciańska młodzież ma równie duże szanse, co Mieczysław Niedziałkowski. Sesja Sejmu odbędzie się 1 czerwca, oczywiście w Dzień Dziecka.

Na całym świecie obchodzony jest dziś Dzień Bezdomnych Zwierząt.
Ma on na celu zwrócenie uwagi na pupile, które nie posiadają właściciela i zachęcenie ludzi do adopcji zwierząt ze schronisk. W Częstochowskim schronisku na swoich właścicieli czeka prawie 300 psów i kotów. Przedstawiciele placówki przekonują, że lepiej adoptować zwierzę niż je kupić. W najbliższą niedzielę Częstochowskie Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt organizuje na placu przed miejskim ratuszem imprezę, podczas której promować będą adopcję czworonogów. Prowadzona będzie także zbiórka darów takich jak koce, ręczniki, żwirek dla kotów i inne akcesoria dla zwierząt. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.


W centrum Częstochowy na placu Biegańskiego królował dziś kolor niebieski.
To za sprawą happeningu "Przystanek Autyzm", który zorganizowano w ramach "Niebieskiego tygodnia" – cyklu akcji przybliżających wiedzę na temat autyzmu. W happeningu udział brały przedszkolaki i uczniowie szkół z Częstochowy i regionu. Wszyscy wspólnie świętowali Światowy Dzień Wiedzy na temat autyzmu.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl