Rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia 2005 roku był dniem, w którym dla milionów ludzi na świecie zatrzymał się czas, a dla bardzo wielu Polaków były to godziny głębokiej przemiany. Wiadomość o śmierci papieża Jana Pawła II zdominowała serwisy informacyjne wszystkich mediów. Przez osiem dni, aż do jego pogrzebu trwały prawdziwe medialne rekolekcje. Z telewizorów zniknęli kłócący się politycy, a pojawili ludzie, którzy z płaczem opowiadali jak wiele znaczył dla nich Ojciec święty.

Białe marsze, internetowe i SMS-owe wspólnoty zwołujące się na modlitewne czuwania, pojednanie kibiców, to były wtedy znaki tej metamorfozy. Pod papieskie okno na ul. Franciszkańskiej w Krakowie przychodzili młodzi ludzie, aby się modlić. Przypominali, co obiecywali papieżowi podczas spontanicznych spotkań, właśnie tam na Franciszkańskiej pod papieskim oknem w Kurii biskupów krakowskich...

Wracamy do tamtego dnia przypominając fragment reportażu Ewy Szkurłat "Okno" reportażu Ewy Szkurłat zatytułowanym „Okno”,a w specjalnym wydaniu Tematu Wieczoru ks. prof. Arkadiusz Wuwer w cyklu „Misja społeczna Kościoła” mówi o etyce społecznej w nauczaniu św. Jana Pawła II.Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl