Plany UE. Dzień sportu. Pikieta. Leczenie zaćmy.

Patio, bulwary nad Rawą, akademik... to tylko część projektu nowego kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. We wrześniu zacznie działać nowy Rektorat, czyli dawny budynek Ratusza Gminy Bogucice-Zawodzie. Skończy się też koszmar studentów i mieszkańców – zwolnią się miejsca parkingowe, bo w planach jest budowa parkingu wielopoziomowego. Na jakim etapie są prace, sprawdziła reporterka Radia Katowice, Paulina Kurek.


Wszystko powinno być gotowe około 2025 roku. Nowy budynek Rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zwiedzała Paulina Kurek.


 

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Sportu. Z tej okazji warto przypomnieć, że o swoją kondycję fizyczną można zadbać nie tylko od święta. Sposobów jest całe mnóstwo, jednym z tych popularniejszych jest bieganie. Szczególnie wtedy, kiedy na dworze robi się cieplej. Lepsze samopoczucie jest chyba nie do przecenienia, dlatego i my polecamy spędzić ten dzień, jak i każdy inny, aktywnie. Jak zacząć biegać i dlaczego warto podejmować taką aktywność, to częste dylematy osób, które chciałyby spróbować. Odpowiedzi na te i inne pytania szukała nasza reporterka Michalina Smaga.


 

Rozpoczął się protest pracowników Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Kilkuset hutników pikietuje bramę główną. To efekt braku porozumienia związków zawodowych i zarządu zakładu ws. podwyżek. Naszemu reporterowi nie udało się dzisiaj skontaktować z zarządem Huty Pokój. Władze zakładu przesłały jednak oświadczenie pracownikom. Zaznaczają, w nim, że informacje przekazywane przez związki zawodowe są nieprawdziwe. Zarząd zaprzecza, że podczas rozmów proponował likwidację Karty Hutnika. "Po przedstawieniu wyników finansowych(...), przekazano, że żądana kwota 300 złotych w dzisiejszych realiach nie jest możliwa do realizacji" – napisały władze rudzkiej huty. Wszystko więc wskazuje na to, że do tej sprawy będziemy jeszcze wracać na antenie Radia Katowice. Protestowi przyglądał i przysłuchiwał sie reporter Radia Katowice, Dawid Damszel.


 

 

Średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce wynosi około 27 miesięcy i ciągle się wydłuża. Tymczasem planuje się wprowadzenie progu ostrości widzenia, co oznaczałoby, że część z pacjentów, którzy do tej pory mogli zostać zoperowani, do zabiegu się nie zakwalifikują. Tego problemu nie ma u naszych południowych sąsiadów. Tamtejsze kliniki okulistyczne są tłumnie odwiedzane przez Polaków, tym bardziej że polski NFZ refunduje większość kosztów operacji za granicą. W Czeskim Cieszynie był nasz reporter.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl