Nowa kultura i nowy człowiek

fot. katowice.oaza.pl

Podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny kilkaset osób, wpisanych do Księgi Czynów Wyzwolenia, proklamowało wobec Papieża, w Nowym Targu 8 czerwca 1979 roku, Krucjatę Wyzwolenia Człowieka KWC. Była to odpowiedź na Jego wezwanie i zarazem prośbę: „ […] abyście przeciwstawili się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”.

Pierwowzorem była Krucjata Wstrzemięźliwości założona przez ks. Franciszka Blachnickiego w 1957r., a zlikwidowana w 1960 r. przez Służbę Bezpieczeństwa. Sługa Boży sformułował 12 punktowy program – „Drogowskazy Nowego Człowieka”, w którym mowa także o „nowej kulturze”.
„Nowa Kultura polega na uwolnieniu człowieka od wszystkiego, co poniża jego godność oraz na rozwijaniu wartości osoby i wspólnoty we wszystkich dziedzinach życia; jest ona dzisiaj bardzo potrzebną formą świadectwa i ewangelizacji; moim świadectwem w tej dziedzinie będzie więc ofiara całkowitej abstynencji od alkoholu, tytoniu i wszelkich narkotyków oraz szerzenie kultury czystości i skromności jako wyrazu szacunku do osoby”.

„Nowa kultura” i „nowy człowiek”, to nasz temat wieczoru z cyklu Kościół a kultura, jego autor ks. dr Marek Spyra, zaprosił do studia ks. Wojciecha Ignasiaka Krajowego Moderatora KWC Ruchu Światło – Życie.Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl