Katyń. Muzeum na rocznicę. Wyprawa do Maroka. Remont autostrady. Rowerowe plany.

To była jedna z największych zbrodni w historii Polski. 78 lat temu komuniści z ZSRR rozstrzelali w Katyniu polskich oficerów. Zginęło ponad 21 tysięcy osób. Przez lata historia na ten temat milczała. Za zbrodnie nikt nie chciał wziąć odpowiedzialności. Teraz już wiemy - wszystko to stało się bezpośrednio z rozkazu Józefa Stalina. O tych wydarzeniach w katowickim Pałacu Młodzieży mówiły dziś rodziny ofiar. Wszystkiemu przysłuchiwała się młodzież. Dzięki prelekcjom mogli poznać trudną historię. Nagranie przygotował Łukasz Szwej.


Muzeum częstochowskie zachęca mieszkańców do współtworzenia wystawy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma ona przedstawiać rzeczy codziennego użytku, które powstały po 1918 roku. Muzeum czeka na eksponaty do 8 maja. Zaprezentowane zostaną 19 maja. Wszystkie przekazane muzeum przedmioty wrócą do swoich właścicieli. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.


Przez długi czas licząca 722 metry głębokości grota Kef Tghobeit w Maroku była uznawana za najgłębszą w Afryce, w końcu ktoś znalazł większą w Algierii. Zatem nie do najgłębszej ale drugiej pod tym względem w Afryce udali się dziś grotołazi ze Speleoklubu Bielskiego. Spakowali co trzeba i polecieli. Pożegnał ich z mikrofonem Jarosław Krajewski:


Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia ma oficera rowerowego. Został nim Marcin Dworak. Dzisiaj po raz pierwszy spotkał się z przedstawicielami miast należących do metropolii. Tematem spotkania był rower metropolitalny. O ten - nowo powołanego oficera rowerowego zapytała reporterka Radia Katowice Marta Dobrowolska.


Na razie na temat funkcjonowania roweru w metropolii szczegółów brak. Poznamy je na kolejnych spotkaniach, w których udział wezmą także społecznicy z różnych miast. A rowerem - jak zapewniają władze GZM-u pojedziemy w przyszłym roku.

Ruszył remont nawierzchni na autostradzie A4 Katowice-Kraków pomiędzy placem poboru opłat w Mysłowicach a węzłem Jeleń.  Dziś tuż za mysłowickimi bramkami w stronę Krakowa jedziemy tylko jednym pasem z maksymalną prędkością 80 km na godz. Od jutra mają być dostępne dwa pasy, jednak dzisiaj kierowcy, szczególnie teraz - w godzinach szczytu, muszą odstać swoje.

Mimo utrudnień, za przejazd płacimy tyle samo co zwykle - z Katowic do Krakowa i z powrotem - 40 zł. O sprawie z przejeżdżającymi w tym miejscu kierowcami rozmawiała reporterka Radia Katowice Agnieszka Loch


Zmiany organizacji ruchu na obu jezdniach autostrady A4 Katowice-Kraków potrwają do 23 maja.


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl