Rocznica. Program przeciwpowodziowy. Inicjatywa miast. Kongres Oświaty.

8 lat temu doszło do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem doszło do wypadku samolotu prezydenckiego. Zginęło 96 osób. Wiele z nich było związanych z województwem śląskim. Reporterzy Radia Katowice byli dzisiaj wszędzie tam, gdzie oddawano hołd zmarłym w tej katastrofie.


 

Mieszkańcy powiatu zawierciańskiego mogą czuć się bezpieczniej. Tamtejszy gminny magazyn przeciwpowodziowy został właśnie powiększony i doposażony w niezbędny, podczas klęsk żywiołowych, sprzęt. Miejsca takie powinna posiadać każdy gmina i każdy powiat. W Magazynie przeciwpowodziowym w Zawierciu znajduje się także niezbędny sprzęt do walki z Barszczem Sosnowskiego, którego na terenach jurajskich jest bardzo dużo. W Zawierciu składem opiekuje się Ochotnicza Straż Pożarna w Marciszowie. Jak wygląda taki magazyn, wyjaśnia druh Damianem Gawron w rozmowie z Gabrielą Kaczyńską.


 

Pszczyna, Żywiec, ale i Nowy Sącz, Białystok czy Kudowa-Zdrój – przedstawiciele tych miast spotkali się dziś w Węgierskiej Górce, by wspólnie szukać najlepszych rozwiązań dla poprawy jakości powietrza. Dzisiejsze spotkanie to trzecie, po wizycie w Warszawie i Nowym Sączu, zorganizowane w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Rozwoju: Partnerska Inicjatywa Miast. Program zakłada także spotkania sieci miast skupionych wokół problemów związanych z mobilnością miejską, a także rewitalizacją. Kolejne spotkanie dwunastu miast walczących wspólnie o czyste powietrze zaplanowane jest na czerwiec. Tym razem obrady przeniosą się do Rawicza. Z uczestnikami spotkania rozmawiała Katarzyna Graboń.


 

Nauczyciele, psychologowie, pedagodzy i dyrektorzy zebrali się dziś w Muzeum Śląskim, żeby porozmawiać o przyszłości edukacji dzieci i młodzieży. To już piąta edycja katowickiego Kongresu Oświaty, który ma wskazywać nowe metody i kierunki w kształceniu młodych ludzi. Nasza reporterka sprawdzała jak organizatorzy i uczestnicy rozumieją myśl przewodnią tegorocznego Kongresu, a także co czyni tę edycję wyjątkową. Po wyczerpującym dniu warsztatów, wykładów i rozmów, Kongres zakończy spektakl teatralny „Baby”, przygotowany przez Fundację "Szafa Gra". Z uczestnikami rozmawiała Michalina Smaga.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl