Gwarowe dyktando. Konkurs na smogografikę. Dzieci i pierwsza pomoc. Mediateka w Sonosnowcu.

Plakaty o smogu zaprojektowane przez uczniów katowickiego Technikum zawisną w całym kraju. Zwycięski zespół stworzył najlepszą Smogografikę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym.
Z uczniami, nauczycielami i ekspertami spotkała się reporterka Radia Katowice, Paulina Kurek.


Dodajmy jeszcze, że zwycięski zespół składa się z pięciu osób. Oprócz Nikoli Bojdy i Dawida Skaźnika, projekt przygotowali: Wiktoria Matura, Klaudia Sarna i Patryk Mierzwiński.

 

"Łojcowizna", "robsik" czy "sturzyć" - brzmi obco? Dla uczestników szóstej edycji Dyktanda Gwarowego organizowanego Węgierskiej Górce - to pojęcia dobrze znane.
Do językowych zmagań z lokalną gwarą stanęło dziś blisko 30 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów Żywiecczyzny.

W tym roku formułę dyktanda poszerzono o część ustną. Chętni mogli zaprezentować trzyminutowy tekst gwarowy na scenie.

Organizowany od 2012 roku konkurs ma na celu popularyzację lokalnej gwary. Pomocą naukową dla uczniów od początku jest książka lokalnego miłośnika folkloru Stanisława Ficonia -  "Godomy po nasymu", w której zebrane zostały wyrazy i zwroty gwarowe dorzecza Górnej Soły.
Z mikrofonem zmaganiom z mową przodków przysłuchiwała się Katarzyna Graboń.


Komu przypadnie zaszczytny tytuł "Gwarowego Mistrza", kto popełnił najmniej błędów - dowiemy się w sobotę, 21 kwietnia.  

 

W sosnowieckiej Bibliotece Miejskiej, a właściwie - Zagłębiowskiej Mediatece, będzie można pojeździć na deskorolce. W wyremontowanym budynku znajdą się też stanowiska do słuchania audiobooków, wypożyczalnia e-booków i kawiarnia. Remont trwa już prawie dwa lata, a z powodów technicznych otwarcie wciąż się opóźnia.

Jak po remoncie będzie wyglądać Miejska Biblioteka Publiczna, Paulina Kurek.
Jeśli obecne prace zakończą się planowo, mieszkańcy będą mogli korzystać ze zbiorów za około dwa miesiące.


Ponad 100 uczniów wzięło dziś udział w Międzyszkolnym Konkursie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Pod hasłem "Umiemy i chcemy ratować" uczniowie szkół podstawowych musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też opanowaniem. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl