Poezja lagrowa. Strefa bez alkoholu. Szafa dla ubogich. Bezpieczne Zawiercie.

W Rudzkim Centrum Kultury im. Henryka Bisty spotkały się dziś cztery pokolenia, najstarsze z nich to świadkowie historii, byłe więźniarki nazistowskich obozów koncentracyjnych. Najmłodsze to młodzież w wieku od 13 do 18 lat, finaliści 3. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "W kręgu poezji i prozy lagrowej Więźniarek KL Ravensbruck". Były emocje, wspomnienia trudnej historii oraz łzy wzruszenia. Pomysłodawczynią konkursu jest Maria Lorens, córka śp. więźniarki KL Ravensbrück, Katarzyny Matei. Z jej inicjatywy wszyscy dzisiejsi finaliści pojadą zwiedzić miejsce pamięci Ravensbruck w Niemczech. Na spotkaniu była również nasza reporterka Agnieszka Loch.


 

Młoda Prawica w Częstochowie chce, aby w Parku Lisiniec można było legalnie spożywać alkohol niskoprocentowy. Przygotowali w tej sprawie petycję, pod którą podpisało się 200 osób. Proponują, aby w parku wyznaczono miejsca, gdzie pomiędzy majem, a sierpniem wypoczywający mogliby spożywać niskoprocentowe trunki. Jako przykład podają warszawskie bulwary nad Wisłą oraz tereny nad Wartą w Poznaniu. Władze miasta na razie nie odnoszą się do tego tematu. Szanse na stworzenie takiej strefy ocenią po zapoznaniu się z petycją. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.  


 

Wiosna za oknami, przyszedł więc czas na porządki... także w garderobie. Co zrobić z niepotrzebnymi już ubraniami, zbędnym obuwiem czy zabawkami. Na pewno znajdą się tacy, którym te rzeczy się jeszcze przydadzą. Żywiecki Miejski Ośrodek Pomocy otwiera specjalną szafę, do której oddać można zbędne ubrania. Trafią one do podopiecznych ośrodka. Odzież przekazywać można codziennie od 7:30 do 15:30, we wtorki od 8:00 do 16:00. Do sporych rozmiarów szafy zmieści się także małe AGD, o którym potrzebujący nieraz mogą tylko pomarzyć. Żywiecki MOPS pomaga blisko 500 rodzinom. Z obdarowanymi i tymi, którzy chcą się podzielić rozmawiała Katarzyna Graboń. 


 

W Zawierciu w Szkole Podstawowej nr 8 odbyła się nietypowa lekcja. Nietypowa, bo zamiast nauczycieli przygotowali ją strażnicy miejscy. To ich kolejny pomysł na akcję edukacyjną. Zajęciom przyglądała się Gabriela Kaczyńska.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl