Czy to prawda, że...?

„Czy to prawda, że Śląsk ma własną bajkę o Kopciuszku?”

Wraz z panem Bogdanem Widerą zapraszam do wysłuchania relacji z naszego spotkania ze słuchaczami w Bibliotece Śląskiej. Na pytanie odpowiadali zaproszeni goście związani swoją działalnością z upowszechnianiem historii, ze szczególnym uwzględnieniem tej związanej z niezwykłymi losami „Śląskiego Kopciuszka” – dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki oraz pan Maciej Mischok a także Grzegorz Płonka 

Będą mogli państwo razem z nami odkrywać skarby Zbiorów Specjalnych Biblioteki oraz posłuchać Kai Kosowskiej i Krzysztofa Woźniczki jak grają dla nas jazzowe standardy. Odpowiedź na proste pytanie rozpoczynające się od banalnych słów: „Czy to prawda, że?” może stać się początkiem fascynującej opowieści o nieznanych epizodach przeszłości, podobnie jak rodzinne wspomnienia mogą odkrywać nieznane fakty i wpisywać je w historię Śląska.

Przypominają o tym autorzy audycji emitowanych na antenie Radia Katowice Beata Tomanek oraz Bogdan Widera, którzy zachęcają słuchaczy, żeby stawali się kronikarzami swoich czasów i wciąż zadają pytania, m.in.:

Czy to prawda, że neandertalczyk mieszkał na Śląsku? Czy to prawda, że rekiny pływały na mysłowickim rynku? Czy to prawda, że Ślązacy walczyli pod Grunwaldem? Czy to prawda, że Beethoven zaczął pisać 5 symfonię na Śląsku? Czy to prawda, że Śląsk miał swój Hollywood? Czy to prawda, że gorączka złota wybuchła niegdyś w Piekarach? Czy to prawda, że wszystkie żubry na świecie to z pochodzenia „hanysy?” i wiele innych...

Audycja „Czy to prawda, że...?” jest emitowana od 2006 roku na antenie Radia Katowice i ma na celu promocję wielobarwnej historii i kultury Górnego Śląska, przypominanie o mądrości życia jego mieszkańców, o tolerancji wobec różnorodności i odmienności, dbałości o poczucie własnej tożsamości.

Od kilku lat wraz z dyrektorem Biblioteki Śląskiej prof. Janem Malickim autorzy audycji „Czy to prawda, że...?” zachęcają słuchaczy do bycia „kronikarzami swoich czasów”. Uświadamiają wartość dokumentów, dzienników, starych kronik i fotografii.

niedziela i święta, godzina 11:15

www.tomanek.fotonet.net.pl

czytoprawda_01_1024.