Europejski Kongres Gospodarczy. Inauguracja.

fot. Ryszard Stotko

Tysiące uczestników z Europy, ale też Azji i Afryki, dyskusje na najważniejsze tematy. W Katowicach rozpoczęła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Województwo Śląskie ma swoje stanowisko w części ekspozycyjnej. Ekspozycja zbudowana jest z lustrzanych paneli, w których odbijać się będą odwiedzający.


 "Zobacz w odbiciu naszą różnorodność, zobacz przestrzeń dla innowacji, dla sztuki. I wreszcie zobacz siebie. Bo Śląskie to przede wszystkim ludzie. Tacy jak Ty!" – tak brzmi hasło wypisane na ścianie stoiska. Za projekt i wykonanie ekspozycji odpowiadają firmy pochodzące z regionu.

Szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak, podkreślił znaczenie metropolii.


Marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, mówił z kolei o sile mieszkańców regionu.


Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, mówił o zmianach, które zaszły w województwie. 


Kongres to największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej. Prezydent Krupa zauważa, że Katowice stają się dobrym miejscem do organizacji podobnych wydarzeń. Już w grudniu, podczas Szczytu Klimatycznego ONZ, Katowice znowu będą gościć między innymi polityków.


— W energetykę należy inwestować tak samo jak w sektor służby zdrowia — mówił w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski — w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami niezbędne są odnawialne źródła energii, jednak są one kosztowne i nie zawsze mogą funkcjonować.


Dzięki notyfikacji Polska będzie mogła włączać konwencjonalne źródła energii w okresach gdy użycie odnawialnych źródeł będzie niemożliwe.

Kongresowi towarzyszy wiele wydarzeń: spotkania start-upów czyli dopiero rozpoczynających działalność firm oraz seria debat z cyklu "Liderzy przyszłości". Otwarta zostanie także wystawa "Ojcowie niepodległości", bo także na kongresie przewijać się będzie temat stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kongres potrwa do 16 maja. Pierwszy Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w 2009 roku.

Autorzy: Łukasz Kałuża, Paulina Kurek, Agnieszka Loch, Agnieszka Tatarczyk /pg/rs/

Studio Kongresowe Polskiego Radia Katowice na EKG 2018.