Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Noc muzeów w regionie
19.05.2018
16:04:00

Wiele placówek muzealnych województwa śląskiego uczestniczy w Nocy Muzeów.

Noc muzeów w bielskiej galerii Biura Wystaw Artystycznych została przygotowana zarówno pod kątem dorosłych, jak i najmłodszych miłośników sztuki. Na pierwszym piętrze galerii od 18:00 można obejrzeć wystawę "Kono Donkili – Afrykański Teatr Masek". O twórczości artystów z czarnego lądu opowiadać będzie przewodnik, a wszyscy chętni będą mieli okazję wykonać maski samodzielnie. Dla nieco starszych widzów przygotowano ekspozycję obrazów Poli Dwurnik zatytułowaną "Spotkaj artystkę – meet the artist". Wieczorem o 21:30 autorka spotka się z widzami, by opowiedzieć o swojej drodze artystycznej od publicystki i autorki tekstów do wokalistki i malarki. Trzecią ekspozycją dostępną dzisiejszego wieczoru w galerii BWA będzie prezentacja fotogramów ekologicznych "Zwierzę nie jest rzeczą". 

— Zwiedzanie wieczorne ma swój wyjątkowy klimat — mówi Agata Smalcerz, dyrektor galerii, która zachęca do skorzystania z tej nietypowej formy zwiedzania palcówek kultury.


Galeria otworzy swe podwoje o 18:00, a czekać będzie na zwiedzających do 23:00.

Straszną Godulę, szaloną zielarkę, diabła, meluzynę czy okrutnego rzeźnika będzie można spotkać po zmroku w chorzowskim Skansenie, zachęca dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego Andrzej Sośnierz.


Gdy tylko zajdzie słońce, wyjątkowo nie zostaną zapalone latarnie. Wszystko po to, by w ramach Nocy Muzów odtworzyć nastrój dawnej wsi, której mieszkańcy bali się demonów. Horror w skansenie, czyli zmierzch na wsi, to wieczór pełen interaktywnych scenek, w których to zwiedzający zadecydują o losie spotkanych na trasie osób. W tajemniczy świat śląskich demonów wprowadzi zwiedzających, przy kręgach ogniskowych, Paweł Roszak-Kwiatek a o północy zaplanowano koncert zespołu Music Mahal. Początek o 19:00.

Muzeum Częstochowskie otwiera drzwi dziewięciu placówek. Są to m.in. Ratusz, Galeria Dobrej Sztuki, Pawilon Wystawowy, Rezerwat Archeologiczny, Muzeum Górnictwa i Dom Poezji Haliny Poświatowskiej, w której o czytaniu poezji za granicą opowiada brat poetki Zbigniew Myga. Z kolei w Zagrodzie Włościańskiej otwierana jest wystawa starych urządzeń domowego użytku Retroprzedmioty, na którą eksponaty przynoszą częstochowianie, mówi Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego. 


Dodatkowo Archiwum Państwowe w Częstochowie odsłania swoje najcenniejsze dokumenty dotyczące historii miasta. Udostępnia zwiedzającym wystawy stałe i czasowe. To impreza, na którą muzealnicy przygotowali także nowości. Muzeum Górnictwa Rud Żelaza zaprasza na zwiedzanie kopalni, w Rezerwacie Archeologicznym można będzie przymierzyć ubrania noszone w pradziejach, w Ratuszu obejrzeć starodruki a w Galerii Dobrej Sztuki wystawę Husaria – broń wschodnia. Muzeum nie zapomniało o najmłodszych. Dla nich Mulicentrum Zodiak przygotowało ciekawe zajęcia łączące naukę z zabawą. Udział w Nocy Muzeów jest bezpłatny.

Katowicki Pałac Młodzieży, jak co roku, przygotowuje atrakcje z okazji Nocy Muzeów. W różnego rodzaju warsztatach, zwiedzaniu pracowni i zajęciach sportowych wyjątkowo mogą wziąć udział również dorośli.

— Dzisiejszy wieczór to szansa na odwiedzenie miejsc nieznanych i na co dzień niedostępnych — mówi dyrektor placówki Adam Lasek.


Noc muzeow w katowickim Pałacu Młodzieży potrwa od 17:00 do 21:00.

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki przygotowało na dzisiejsze nocne zwiedzanie ekspozycję specjalną. W budynku przy Placu Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach, na kilku tysiącach metrów kwadratowych będzie można zobaczyć nie tylko eksponaty zabytkowe, ale także najnowsze technologie wirtualne. Przygotowanych zostało blisko 150 dodatkowych stanowisk do dobrej zabawy, strefa historyczna, strefa nowoczesnego e-sportu i virtual reality. Tegoroczny motyw przewodni ekspozycji to "Cyfrowe rewolucje – dźwięki i piksele". Z kolei na opowieść zatytułowaną "Kosmiczne piksele – astrofotografia" zaprasza również do siedziby Muzeum Historii Komputerów Planetarium Śląskie. Eksperci opowiedzą niesamowite historie o fotografii i całych laboratoriach, które poleciały w kosmos tylko po to, aby przekazać na ziemię obraz ciał astralnych.

Literacko-historyczne spotkanie połączone z pokazem filmów odbędzie się w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie. "Wieczór w muzeum" organizowany jest w ramach obchodzonej w całej Polsce Nocy Muzeów. W spotkaniu wezmą udział historycy i pisarze zaangażowaniu w badanie lokalnej historii. Przewidziano także dyskusje z uczestnikami. W ramach wieczoru porozmawiać będzie można między innymi o historii łaziskiego górnictwa, mikołowskiego przemysłu czy o śląskich sportowcach. Będzie można również zwiedzić wystawy dotyczące Mikołowa w dawnej kartografii, fotografii industrialnej czy mieszkań śląskich. Początek spotkania o 17:00.

Autorzy: Izabela Czerczer, Katarzyna Głuch-Juszkiewicz, Jarosław Krajewski,
Agnieszka Loch, Zdzisław Makles, Dorota Stabik /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA