Samorządność a samorząd. Temat do dyskusji.

fot. Krzysztof Słabikowski

Znaczenie pojęcia samorządność często mylone jest ze znaczeniem pojęcia samorząd, a to nie samo, choć pojęcia te często się łączą.

Samorządność to dyspozycja, zasada, która polega na decydowaniu o sobie lub grupie. Jesteśmy samorządni – to oznacza, że sami wyznaczamy sobie cele, stawiamy zadania, a nawet sami się  kontrolujemy. Samorząd z kolei jest formalną strukturą, która może przybierać różne formy, w nawiązaniu do idei samorządności.

Dziś spróbujemy połączyć te pojęcia w odniesieniu do samorządnych inicjatyw w Częstochowie. I to tak lokalnych, osiedlowych, że wydawałoby się, iż marginalnych. Chodzi o budowę na osiedlach miejsc rekreacji i wypoczynku.

Temat do Dyskusji w studiu w Częstochowie podejmie Michał Konieczny, Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych z Urzędu Miasta Częstochowy. Wypowiedzą się też Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk i Agata Wierny – mająca ogląd budżetów partycypacyjnych.  Po 18:15 na antenie Radia Katowice pojawia się dobra publicystyka. Codziennie nasi reporterzy i prezenterzy zmagają się z innymi tematami.

Wachlarz problemów jest bardzo szeroki. Wybieramy takie, o których możemy porozmawiać ze specjalistami, ale także takie, o których możemy usłyszeć od Państwa.