Kościół a kultura

fot. Filharmonia Śląska

"Kościół a Kultura", to temat wieczoru, który proponuje ks. dr Marek Spyra. Muzycznym motywem tego tematu jest muzyka organowa.

Kompozytor i wirtuoz organów, muzykolog, organista, który już 40 lat gra w bazylice św. Wojciecha w Mikołowie  prof. Władysław Szymański jest gościem Autora.

Ślady prowadzą również do Syrii, a przede wszystkim do dzieci, którym dzieciństwo już dawno zabrała wojna.

Kilka dni temu w panewnickim klasztorze przebywał przełożony Franciszkańskiego Konwentu w Aleppo o. Firas Lutfi, który m.in. opowiadał o konieczności budowy ośrodka terapeutyczno- rekreacyjnego dla dzieci w Aleppo.

Jest ich w mieście około miliona, a 1/3 to sieroty. W katowickiej archidiecezji trwa zbiórka pieniędzy na ten cel pod hasłem „Śląskie Dzieciom w Aleppo”. Rozmową z  proboszczem bazyliki Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach o. Alanem Ruskiem zaangażowanym w tę akcję rozpoczynamy program.Magazyn religijny Radia Katowice w każdy poniedziałek 19.15

W programie prezentowane są najnowsze informacje z życia i działalności Kościoła katolickiego (powszechnego i lokalnego) i Kościołów zrzeszonych w Śląskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń religijnych nadchodzącego tygodnia.

Zasadniczą częścią audycji jest Temat wieczoru. W kolejne poniedziałki miesiąca prezentowane są: społeczne nauczanie Kościoła, chrześcijańskie inspiracje we współczesnej kulturze,informacje o życiu i działaniu poszczególnych parafii, zakonów, zgromadzeń ruchów i stowarzyszeń, debaty o ważnych sprawach Kościoła i regionu oraz aktywności ludzi młodych w Kościele.

W ramach audycji pojawiają się również odpowiedzi na pytania nadesłane do Redakcji.

slady@radio.katowice.pl