Dobry start. Tor dla psów. Stypendia Fiata. Wojsko. Skoki na stulecie.

"Dobry start" wystartował. Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 złotych, nazywane "wyprawką szkolną", przysługuje każdemu dziecku do 20. roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych uczących się w szkole, do 24. roku życia. Od wczoraj wnioski można składać przez Internet. Ci, którzy chcą zrobić to osobiście, muszą zaczekać do 1 sierpnia. Im wcześniej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy świadczenie. Jeśli zrobimy to do końca sierpnia, wyprawka trafi do nas nie później niż do 30 września. Ostateczny termin ubiegania się o świadczenie upływa 30 listopada. Jednocześnie Ministerstwo przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod instytucje realizujące świadczenie. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według danych złożyło je już około 100 tysięcy osób. Na co trzeba się przygotować, składając wniosek on-line, sprawdziła Paulina Kurek.  


 

Na co dzień mają zaledwie kilka minut na pełną mobilizację. I nigdy nie zawodzą. Są na każde wezwanie.Wszytko po to po, by ratować w ekstremalnie trudnym terenie. Mowa o Dąbrowskiej Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkowicach, gdzie pracują psy, które, podobnie jak ich przewodnicy, każdego dnia muszą doskonalić swoje umiejętności. Do niedawna miejscem ćwiczeń był specjalny poligon, który kilka tygodni temu nieznani sprawcy podpalili i doszczętnie zniszczyli. Na pomoc ruszyli przedsiębiorcy i mieszkańcy województwa. Wystarczył jeden strażacki alarm i... pełna mobilizacja. Akcją w pocie czoła dowodzi Michał Piotrowski, z którym rozmawiała Gabriela Kaczyńska.


 

W trakcie tego weekendu, już po raz 22., odbyla sie ceremonia wręczenia nagród w ramach konkursu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i CNH Industrial za bardzo dobre wyniki wyniki w nauce dla dzieci pracowanikow. Uroczysta gala odbyła sie w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej a nagrody i dyplomy pieniężne wręczono 75 uczniom i studentom. Program nagród przyznawanych dzieciom pracowników ustanowiony został przez Zarząd Fiata w Turynie w roku 1996. Wyróżnienia przyznawane są zarówno we Włoszech, jak i w innych krajach, w których Fiat (obecnie FCA) odgrywa znaczącą rolę. To poza Włochami i Polską jeszcze 17 innych krajow. Na wręczeniu była Anna Jauśkiewicz.


 

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej zachęca do wstąpienia w swoje szeregi. W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Pod koniec września w Gliwicach ruszy pierwszy kurs podstawowy. W listopadzie piersi „terytorialsi” na Śląsku złożą przysięgę. W sumie do końca roku przeszkolonych w naszym województwie ma zostać 450 osób. Czym różnią się Wojska Obrony Terytorialnej od służby zawodowej i jak można się zapisać, sprawdzał Krzysztof Słabikowski. 


 

Członkowie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego przez 4 dni będą skakać ze spadochronem, by uczcić odzyskanie Niepodległości. Zaczynają dziś na lotnisku w bielskich Aleksandrowicach, ale z uwagi na pogodę nie polecieli, jak planowali, najpierw do Krakowa lecz do Rybnika i Wrocławia. Projekt polega na wykonaniu stu skoków, które odbędą się nad dwudziestoma lotnikami w całej Polsce. Przed wylotem, przy sprawdzaniu pogody, członków załogi i pilota na bielskim lotnisku spotkał nasz reporter Andrzej Ochodek.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl