Gry komputerowe. Szkody górnicze. Rejs niepodległości. Ubojnia. Samochodowa apteczka.

Komputerowy wehikuł czasu ponownie pojawił się w Katowicach. Mowa o retrogiercowni przygotowanej przez Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. To prawdziwa gratka dla fanów, głównie gier z lat 80. i 90. Nie zabraknie popularnych konsol do gry. Kolejna okazja, żeby wybrać się w sentymentalną podróż, już w czwartek od 12:00 do 18:00. Warto zabrać dzieci. Co jeszcze można zobaczyć, sprawdziła reporterka Radia Katowice, Paulina Kurek. 


 

Część mieszkańców gmin Hażlach i Zebrzydowice była za, część przeciw. Chodziło o likwidację Kopalni Morcinek w Kaczycach 20 lat temu. Kopalnia nie fedruje a mieszkańcy nadal mają problem ze szkodami górniczymi. To efekt działalności kopalni po czeskiej stronie. Mimo działalności Dwustronnej Międzyrządowej Komisji, która zajmuje się sprawami wydobywania złóż węgla kamiennego w rejonie polsko-czeskiej granicy, mieszkańcy narzekają na trudności w dochodzeniu swoich praw związanych z odszkodowaniem od strony czeskiej. Szczegóły w relacji naszego reportera, Andrzeja Ochodka.


 

Blisko 150-osobowa grupa młodzieży, w tym studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz mieszkańcy województwa śląskiego, są w drodze na Teneryfę, gdzie jeszcze dziś wejdą na pokład Daru Młodzieży. Są oni trzecią zmianą na tej jednostce, która odbywa właśnie Rejs Niepodległości zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Rejsie Niepodległości przebiegającym dookoła świata bierze udział w sumie prawie 1000 młodych żeglarzy. Wyprawa zakłada odwiedzenie 22 portów w 18 państwach. W styczniu żaglowiec i jego załoga wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Dar Młodzieży wróci do portu w Gdyni 28 marca przyszłego roku. Zbiórka załogi odbyła się we wtorek w Częstochowie. Ostatnim przygotowaniom przed wylotem przyglądał się Krzysztof Słabikowski. 


 

Kłobucka policja wyjaśnia, czy ubojnia i masarnia w Pankach nielegalnie wypuszcza do kanalizacji odpady. Trwają prace ziemne, które potwierdzą lub wykluczą podejrzenia. Sygnały o nielegalnym dopływie poprodukcyjnych ścieków do miejscowej oczyszczalni gmina Panki otrzymywała od dawna. Koszt prac na razie spoczywa na policji, ale w przypadku udowodnienia nielegalnego procederu pokryje go sprawca. O zakończeniu działań i ich wyniku na pewno Państwa poinformujemy. Sprawą zainteresował się Zdzisław Makles.


 

Podczas wakacji przypominamy o czym warto wiedzieć wybierając się samochodem gdzieś dalej, poza granicę kraju. Wyznajemy bowiem zasadę, ze chcąc uniknąć problemów, należy się do wyjazdu solidnie przygotować. Czy za brak apteczki można dostać mandat, sprawdzała Anna Juśkiewicz.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl