Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

fot. Ryszard Stotko

Przed Cudownym Obrazem na Jasnej Górze odprawiona została msza święta w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców polskich wsi.

Eucharystia stanowiła punkt centralny uroczystości Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Homilię w Kaplicy Matki Bożej wygłosił bp senior Antoni Długosz z Częstochowy.

- To jest wielkie dziękczynienie za dar niezłomności i miłości do Ojczyzny bohaterów polskiej wsi - mówił w homilii hierarcha.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, to nowe polskie święto państwowe, obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa, poświęcone mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Święto zostało ustanowione przez Parlament w ubiegłym roku.

W uroczystościach na Jasnej Górze wzięli udział przedstawiciele ruchu ludowego z całej Polski. Obecni byli m.in.: prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz ; Czesław Siekierski, europoseł, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się do Kaplicy Pamięci Narodu gdzie pod tablicą Wincentego Witosa złożyli hołd i kwiaty. W pawilonie wystawowym w częstochowskim Parku Staszica nieopodal Jasnej Góry otwarto wystawę poświęconą Batalionom Chłopskim na terenie obecnych województw śląskiego i świętokrzyskiego, przygotowaną wspólnie przez muzeum w Częstochowie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się uroczystościami patriotycznymi w Parzymiechach w powiecie kłobuckim.

/iar/pg/