Krajoznawcze fascynacje

fot. Ryszard Stotko

W radiowej galerii "Na żywo" otwarta została wystawa zatytułowana "Krajoznawcze fascynacje".

Zobaczymy na niej 84 przepiękne rysunki Edwarda Wieczorka, przedstawiające drewniane kościółki, a także zamki i pałace z wielu miejscowości naszego regionu oraz odznaki krajoznawcze z bogatej kolekcji Gerarda Suchanka, postaci bardzo zasłużonej w popularyzowaniu turystyki górskiej. Zgromadził on ponad dwa tysiące plakietek, odznak, dyplomów i proporczyków. Na wystawie prezentowane są pamiątki dokumentujące jego uczestnictwo w licznych turystycznych przedsięwzięciach, nie tylko w naszym regionie.

Pomysłodawcą wystawy jest Karol Lipowczan, wieloletni realizator dźwięku w Polskim Radiu Katowice, a także nestor przewodników górskich. Jak mówi Karol Lipowczan, wystawa składa się z dwóch części.


Na wystawie warto zwrócić uwagę na przedwojenne plakietki turystyczne, które przytwierdzano wtedy do drewnianych lasek oraz na ciągnącą się przez plansze panoramę z wieży widokowej na Baraniej Górze z zaznaczonymi szczytami, którą narysował Karol Lipowczan. Jego pełnych pasji opowieści o wędrówkach i prezentowanych zbiorach można było wysłuchać podczas wernisażu.

Autor: Marlena Barasińska, Joanna Opas /rs/


Radiowe Wydarzenia