Spotkanie związkowców z całego świata. Społeczny PRE_COP24. Umowa Górnictwo OK.  

fot. Łukasz Szwej

O środowisku rozmawiają w Katowicach działacze związkowi, politycy i naukowcy z całego świata. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym rozpoczęła się konferencja "PRE_COP24"

To jedno z wydarzeń poprzedzających grudniowy szczyt klimatyczny, którego gospodarzem są Katowice.

— Uczestnicy konferencji będą dyskutować na temat polityki klimatycznej i jej kosztach społecznych — mówi Dariusz Potyrała, przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce.


— Działacze z Polski chcą pokazać gościom, że nowoczesne górnictwo może koegzystować z czystym środowiskiem. Przykładem są Katowice. — zaznacza Potyrała.

— Nie bez powodu spotkamy się właśnie tutaj, na Śląsku — mówił podczas inauguracji prof. Józef Dubiński, prezes Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.


Kazimierz Grajcarek, koordynator konferencji podkreślał, że wydarzenie służyć ma wymianie doświadczeń.
Wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski, zaznaczył podczas konferencji klimatycznej, że węgiel na świecie ponownie staje się coraz bardziej popularny.


Zdaniem biologa, prof. Piotra Skubały z Uniwersytetu Śląskiego, Polska powinna zmienić swoje stanowisko i postawić na zieloną energię.


W konferencji udział biorą działacze z różnych organizacji związkowych, politycy, samorządowcy i naukowcy. Spotkanie potrwa do soboty.

Jak mówi Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, grudniowy Szczyt Klimatyczny to okazja do promocji Polski, w tym także Katowic.


Europoseł Wiśniewska podkreśla, że bezpieczeństwo energetyczne Polski opiera się przede wszystkim na węglu.


Podczas konferencji 12 podmiotów podpisało umowę Górnictwo OK. Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele zarządów spółek górniczych i energetycznych oraz naukowcy.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił, że warto podejmować takie działania.


— Prace nad dokumentem trwały dwa lata. Chodzi w nim o współpracę i jasny komunikat na temat branży — mówi pomysłodawca, doktor Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Spółki górnicze stawiają na innowacyjność i nowe technologie, o czym mówiły na konferencji ich zarządy. Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon mówił o elektromobilności.


Polska Grupa Górnicza z kolei inwestuje także w ludzi. Jej program PGG Family cieszy się dużym zainteresowaniem i prezes spółki Tomasz Rogala już zapowiedział zmiany.


Konferencja PRE_COP24 przyciągnęła do Katowic blisko 300 osób z całego świata. Udział w niej biorą działacze z różnych organizacji związkowych, politycy, samorządowcy i naukowcy. Spotkanie potrwa do soboty. Szczyt klimatyczny ONZ odbędzie się natomiast w I połowie grudnia.

Autor: Marta Dobrowolska, Łukasz Kałuża, Łukasz Szwej /pg/rs/