PRE_COP24. Klubokawiarnia. Uganda. Austria.

PRE_COP24, to próba generalna przed Szczytem Klimatycznym ONZ, czyli konferencja o polskiej drodze do czystego środowiska. Do Katowic zjechało blisko 300 ekspertów z całego świata. Jednym z głównych tematów jest przyszłość górnictwa w kontekście zmian klimatycznych. Na konferencji był Łukasz Szwej.


 

Klubokawiarnia Alternatywa 21 w Częstochowie, w której pracują osoby niepełnosprawne intelektualnie, zmienia swój wystrój. Nowoczesne wnętrza zastąpi klimat teatralny nawiązujący do działalności artystycznej podopiecznych fundacji prowadzącej klubokawiarnię. W nowej aranżacji tego miejsca pomóc może każdy. Szczegóły w nagraniu Krzysztofa Słabikowskiego.


 

Mają jeden cel: zaprojektować coś wyjątkowego, samodzielnie stworzyć i sprzedać na lokalnym rynku. To pozwoli im uwierzyć w siebie twierdzi chorzowianka Maja Kotala, która wyjechała do Ugandy uczyć miejscową ludność szycia na maszynie. Na zasadach akcji „podaj dalej” Polka chce nauczyć mieszkańców krajów afrykańskich szycia z głową, czyli efektywnie i z dostępnych w regionie materiałów. Uczestnicy akcji dostają wynagrodzenie za swoją pracę, dzięki czemu stają się samodzielni. Oprócz odzieży, poprzez którą wyrażają siebie, produkują też między innymi biżuterię i ozdoby domowe. Więcej na temat organizacji można znaleźć na stronie: http://www.socialinnovationacademy.org/kimuli-fashion/. O nietypowym projekcie, Maja Kotala tuż przed wyjazdem opowiedziała reporterce Polskiego Radia Katowice, Paulinie Kurek.


 

Kraj, o którym mowimy kojarzy się przede wszystkim z jego stolicą. Przynajmniej większości z nas. I nic w tym dziwnego, bo to piękne bez wątpienia miejsce , warte zobaczenia z pewnością. Z czym lub kim ten kraj jeszcze kojarzymy sprawdzała Anna Juśkiewicz.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy.

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl